MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Ile kosztuje ochrona mienia?

Ile kosztuje ochrona mienia?

Istotnym zagadnieniem dla każdego przedsiębiorcy w Polsce jest nie tylko pomnażanie swojego majątku, ale także jego ochrona. Jakie są koszty korzystania z usług firm ochroniarskich? Jakiego typu rzeczy można ochronić, oraz ile to kosztuje? Odpowiedzi na tego typu pytania postaram się udzielić w poniższym artykule. 

Ochrona mienia – dla kogo?

Chronienie swoich dóbr, jest jedna z najstarszych usług jakiego możemy spotkać na rynku. Towarzyszyła ona ludziom już w zasadzie od czasów starożytnych, ponieważ zawsze osoby zamożne obawiały się o utratę swojego majątku. Dotyczyło to zarówno majątku prywatnego jak i firmowego. W obecnych czasach sprawy mają się podobnie. Ochrona dóbr stała się powszechną usługą, z której korzystają niemal wszyscy.

Należy zadać sobie jednak pytanie dla kogo szczególnie istotna jest ochrona mienia? Dotyczy to niemal wszystkich działalności opierających swoje usługi o nieruchomości. Mogą to być zarówno firmy specjalizujące się w magazynowaniu towarów, obróbce tworzyw sztucznych, sortowaniu śmieci, dystrybucji przesyłek, handlu, organizowaniu imprez masowych itd. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to usługa, która dotyczy 3/4 rynku firm w naszym kraju. Co więcej firmy ochroniarskie oferują nie tylko usługi ochrony mienia, ale także ochronę fizyczna (prywatną), imprez masowych czy konwojowanie. Jak więc widać są to usługi dopasowane do obecnych potrzeb rynku, tak by każdy znalazł w nich coś dla siebie. 

Ochrona – ile to kosztuje?

Oczywiście cennik tego typu usług zależny jest od bardzo dużej ilości czynników. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę co będzie przedmiotem ochrony, oraz w jakim zakresie ma się to odbywać. Dla przykładu, ochranianie hali magazynowej wraz z okalającym ją terenem o powierzchni 10 tys. m2 może rozpoczynać się od stawki kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali miesiąca. Jest to zależne od powierzchni patrolowanej przez pracowników, instalacji monitoringu, czy innych systemów weryfikacji tożsamości. Natomiast ochrona małej kawiarni, wraz z interwencja patrolu może się zamknąć w kwocie 500 zł miesięcznie. Natomiast zupełnie inny cennik obejmuje ochronę imprezy masowej. Jak więc widać, koszty oraz zakres ochrony mogą mieć kolosalny wpływ na całościowy koszt korzystania z usług ochroniarskich.

Inną z usług oferowaną przez firmy ochroniarskie https://agencjaochrony.waw.pl/ jest konwojowanie, lub ochrona fizyczna. Pierwsza opcja ogranicza się do eskortowania cennych ładunków takich jak: większe ilości gotówki, kamienie i metale szlachetne czy dzieła sztuki. Ponadto dostępne są również usługi ochroniarskie obejmujące transport międzynarodowy. Koszty kształtują się tutaj różnie. Duża część firm wycenia swoje usługi na podstawie % wartości konwojowanych przedmiotów. Dla przykładu gdy wartość konwojowanych przedmiotów oscyluje w granicach 1 miliona złotych, firmy pobierają prowizję w granicach 2-3 % wartości. W tym wypadku będzie to od 20 do 30 tysięcy złotych. Druga opcja ogranicza się natomiast to fizycznej ochrony osób. Dotyczy to zarówno celebrytów, jak również biznesmenów, polityków czy artystów. Tutaj cennik uzależniony jest od częstotliwości i długości trwania ochrony, ale także od ilości osób zatrudnionych przy jej wykonywaniu. Przykładowo ochrona fizyczna świadczona przez 24h na dobę przez dwóch ochroniarzy wyceniana jest na mniej więcej 500 zł doba. Oczywiście firmy dość często stosują różnego rodzaju rabaty czy upusty (na przykład za podpisanie długoterminowej umowy czy polecenie firmy znajomym) 

Wybór firmy ochroniarskiej

Kluczową kwestią jaka pozostaje do rozstrzygnięcia po stronie klienta jest wybór odpowiedniej firmy ochroniarskiej. Naszą główną uwagę powinniśmy skierować w tym wypadku na opinie jakimi dysponuje firma, oraz jej dotychczasowe sukcesy i doświadczenie. 

Nie bez znaczenia jest tutaj również wycena świadczonych usług. Jeżeli cena proponowana przez firmę jest znacznie poniżej średniej rynkowej, powinno to wzbudzić nasz niepokój. Może to oznaczać, że firma nie posiada zbyt dobrze wykwalifikowanej kadry, czy co gorsza nie posiada odpowiednio dużego doświadczenia w tego typu działalności. Starajmy się dokładnie przeanalizować każdą z ofert, ponieważ trafny wybór firmy ochroniarskiej ma tutaj niebywałe znaczenie. W końcu powierzamy komuś w ręce bezpieczeństwo naszego majątku czy życia. Duża część firm oferuje swoim klientom odpowiednie pakietu bezpieczeństwa, które mogą być modyfikowane w zależności od naszych potrzeb. Są to między innymi pakiety hybrydowe, łączące ochronę naszego prywatnego mienia (samochodu, domu czy mieszkania), jak również majątku firmowego. Wybór tego typu opcji pozytywnie wpływa na cenę tychże pakietów, dlatego rozsądnie jest rozważyć je podczas negocjowania warunków umowy. 

Obecne czasy zmuszają nas poniekąd o maksymalne dbanie zarówno o nasze zasoby jak i własne bezpieczeństwo. Wybór odpowiadającej naszym potrzebom firmy ochroniarskiej powinien być jednym z kluczowych aspektów bezpieczeństwa naszego jak i naszych bliskich. Nie zwlekajmy więc i nie oszczędzajmy, chodzi w końcu o nasze bezpieczeństwo.