Moje Centrum Edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Jak działa ochrona obwodowa obiektów?

Jak działa ochrona obwodowa obiektów?

Jak działa ochrona obwodowa obiektów? Każdy obiekt, czy to dom prywatny czy budynek firmowy, potrzebuje ochrony przed potencjalnymi intruzami. Coraz częściej wybieramy różne rodzaje ochrony przed takimi zagrożeniami, w tym tak zwaną obwodową. Jak działa ochrona obwodowa obiektów?

Co to jest ochrona obwodowa?

Ochrona obwodowa to system ochrony, którą instalujemy na ogrodzeniu danego obiektu. System taki pokrywa całą długość ogrodzenia i rejestruje wszystkie drgania wynikające z nienaturalnego naprężenia materiału, z którego wykonane zostało ogrodzenie. Oznacza to, że jeśli intruz podejdzie do ogrodzenia i choćby zacznie sprawdzać przy pomocy podłużnego narzędzia czy ogrodzenie na przykład jest pod napięciem, my już na tym etapie się o tym dowiemy.

Gdzie sprawdzi się ochrona obwodowa?

Istnieje bardzo duże pole do popisu, jeśli chodzi o wykorzystanie ochrony obwodowej obiektów. Choć zazwyczaj myślimy o niej gdy mowa o naprawdę dużych terenach, tak naprawdę w praktyce tej rodzaj ochrony sprawdza się równie dobrze przy małych obiektach.

Najczęściej na taką ochronę decydują się firmy posiadające tereny przemysłowe. Przede wszystkim spotkamy ochronę obwodową wokół takich obiektów jak magazyny, hale produkcyjne, firmy wyposażone w cenne sprzęty. Jednak coraz częściej instalujemy je także na ogrodzeniach domów i innych prywatnych posesji.

Na jakim ogrodzeniu można ją zainstalować?

Ochrona obwodowa sprawdza się na wielu różnych typach ogrodzeń https://rcse.pl/czujki-sswin/, jednak nie na wszystkich tak samo dobrze. Okazuje się, że najlepiej współpracuje z najprostszym typem ogrodzenia, jakim jest siatka. Dzieje się tak dlatego, że siatka rozciągnięta pomiędzy przęsłami jest materiałem bardzo elastycznym i czułym na wszelkiego rodzaju drgania. Wystarczy, że ktoś za nią szarpnie lub trąci narzędziem by sprawdzić czy jest pod napięciem, by wzbudzić czujność ochrony obwodowej.

Jeśli nie ma możliwości zainstalowania ochrony obwodowej bezpośrednio na powierzchni ogrodzenia, stosuje się odpowiednie dla danej sytuacji alternatywy. Jedną z nich jest zainstalowanie systemu ochronnego wzdłuż płotu, ale pod powierzchnią ziemi, lub przeciwnie – tuż nad jej powierzchnią.

Systemy montowane pod powierzchnią

Ochrona obwodowa instalowana pod powierzchnią gleby wymaga wykopania przestrzeni na specjalne czujniki. Mogą to być:

  • Kable sensoryczne,
  • Kable parametryczne,
  • Czujniki sejsmiczne,
  • Czujniki hydrauliczne.

Każde z nich działa na trochę innej zasadzie, ale efekt jest taki sam. Nie ma w zasadzie różnicy, czy system ochronny tworzy pole magnetyczne i analizuje zmiany w jego obrębie, czy wykrywa drgania sejsmiczne i to je poddaje analizie, czy może po prostu rejestruje zmiany ciśnienia wywołane naciskiem na podłoże. Rezultat w każdym wypadku jest taki sam – system reaguje za każdym razem, gdy intruz zbliży się do naszego ogrodzenia.

Systemy montowane nad powierzchnią

Jeśli chodzi o ochronę obwodową instalowana nad powierzchnią ziemi to będą to przede wszystkim te oparte na wykorzystaniu podczerwieni lub sygnałach mikrofalowych. Nadajnik instalowany jest tuż przy ogrodzeniu, a każde przecięcie przez potencjalnego intruza wiązek podczerwieni lub mikrofal będzie analizowane przez system.

Jak działa ochrona obwodowa?

Ochrona obwodowa https://rcse.pl/ działa w ten sposób, że informuje o zbliżającym się zagrożeniu jeszcze zanim intruz spróbuje naruszyć ogrodzenie. Oznacza to, że inne systemy bezpieczeństwa zostaną uruchomione, zanim jeszcze rabuś znajdzie się na posesji lub przystąpi do próby zniszczenia lub naruszenia naszego ogrodzenia. Trudno więc wyobrazić sobie, by intruz zdołał dotrzeć do wnętrza chronionego obiektu.

Jak działa ochrona obwodowa obiektów?
Jak działa ochrona obwodowa obiektów?

Warto zauważyć przy tym, że osoby przebywające wewnątrz chronionej strefy mogą się po niej swobodnie poruszać bez obawy, ze uruchomią alarm. Dopiero próba naruszenia lub przekroczenia ogrodzenia przez niepowołaną osobę z zewnątrz sprawia, że dostajemy informację o potencjalnym wtargnięciu.

Kiedy system wykryje jakąś aktywność na którymkolwiek odcinku ogrodzenia, charakter tej aktywności zostaje poddany analizie. Dzieje się tak po to, by system mógł odróżnić aktywność wynikającą z działania warunków pogodowych. W przeciwnym razie mogłoby dochodzić do bardzo częstych fałszywych alarmów wywołanych na przykład śniegiem, gradem, wiatrem lub deszczem. Analiza pozwala odsiać takie przypadki i skupić się wyłącznie na tych, które dotyczą faktycznego zagrożenia. Dzięki temu w konsekwencji system jest dużo sprawniejszy.

Czy ochronę obwodową można zainstalować samodzielnie?

W sklepach branżowych dostępne są gotowe zestawy systemów ochrony obwodowej, które można zakupić i samodzielnie umieścić na ogrodzeniu. Do każdego z nich powinna być dołączona szczegółowa instrukcja, która gwarantuje, że system zostanie zamontowany poprawnie – jeśli oczywiście wykonamy wszystkie opisane kroki i zrobimy to z najwyższą starannością.

Jeśli jednak nie mamy pewności co do tego, czy uda nam się samodzielnie zainstalować system poprawnie, możemy zatrudnić do tego zadania profesjonalistę. Często nie musimy nawet wówczas kupować systemu. Wiele firm zajmuje się instalowaniem ochrony obwodowej i posiada własny sprzęt. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że profesjonaliści doradzą nam, jaki rodzaj ochrony będzie odpowiadał naszym potrzebom.