MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Księgowa w firmie to podstawa!

Księgowa w firmie to podstawa!

Księgowa w firmie to podstawa! Własna firma to ogromne wyzwanie. Sporo osób uważa, że liczba korzyści wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej jest ogromna. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na przedsiębiorców nakładanych jest mnóstwo obowiązków oraz obostrzeń. W sposób szczególny dotyczy to początkujących biznesmenów, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w prowadzonym przez siebie biznesie https://rachunkowebiuro.szczecin.pl/kontakt/.

Jedno z podstawowych pytań zadawanych przez przedsiębiorców bez doświadczenia brzmi: lepiej korzystać z usług biura rachunkowego czy postawić na księgową? W niniejszym artykule postaramy się udzielić Państwu nieco więcej informacji na ten temat. Co jest lepsze i kiedy: biuro rachunkowe czy księgowa?

Biuro rachunkowe czy księgowa – oto jest pytanie! 

Pytanie, które zamieściliśmy powyżej, zadaje sobie każdego dnia mnóstwo przedsiębiorców. Mowa tutaj przede wszystkim o tych osobach, które dopiero po raz pierwszy uruchomiły swoją firmę i nie mają jeszcze odpowiedniej wiedzy odnośnie meandrów prawa podatkowego. Jeśli dany przedsiębiorca już na samym początku myśli o tym, aby jego firma rozwijała się w bardzo szybkim tempie, powinien rozważyć podjęcie decyzji o przekazaniu obsługi księgowości biuru rachunkowemu bądź wyspecjalizowanej kancelarii podatkowej.

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zawsze należy jednak rozważać wszystkie za i przeciw konkretnego rozwiązania. Każdy, kto myśli o tym, aby postawić na profesjonalne, wyspecjalizowane biuro rachunkowe, musi oczywiście mieć jednocześnie świadomość tego, że wiąże się to z dosyć sporymi kosztami. Koszty pojawiają się oczywiście także wtedy, gdy korzystamy z opcji typu “samoobsługa księgowa”. Nawet jeżeli nie jest konieczne zatrudnianie dodatkowego pracownika, to i tak niezbędne jest oprogramowanie księgowe, sprzęt, szkolenia odnośnie najnowszych przepisów podatkowych w Polsce i Europie, literatura itd. Wszystkie te elementy sprawiają, że koszty rosną dosyć mocno. Ponadto, trzeba również się liczyć z utratą sporej ilości czasu oraz nerwów. 

Biuro rachunkowe, czyli księgowość na zewnątrz

Księgowa w firmie to podstawa!
Księgowa w firmie to podstawa!

Są tacy przedsiębiorcy, u których zlecenie usług księgowości na zewnątrz, nie będzie rozwiązaniem optymalnym. Dzieje się tak wtedy, gdy prowadzona działalność gospodarcza nie jest w ogóle skomplikowana, a do jej prowadzenia nie trzeba realizować żadnych specjalnych czy bardzo czasochłonnych czynności.

Jeżeli działalność gospodarcza ma właśnie taki charakter, korzystanie z usług biura rachunkowego wcale nie będzie konieczne. Mali przedsiębiorcy bez problemu mogą poradzić sobie z załatwianiem wszelkich spraw podatkowych bez konieczności korzystania z usług biura rachunkowego czy kancelarii podatkowej. 

Dla sporej ilości firm pomoc biura rachunkowego w rozmaitych okolicznościach okazuje się jednak niezbędna i bez niej właściwe prowadzenie firmy staje się całkowicie niemożliwe. Mowa tutaj np. o korzyściach ekonomicznych oraz mniejszej ilości straconego czasu, ale również o zawieraniu bardzo skomplikowanych transakcji finansowych. Przedsiębiorca, który zawiera sporo umów handlowych a nie chce narazić się na zwiększone ryzyko czy ponosić wielu niepotrzebnych, dodatkowych kosztów bądź konsekwencji prawnych, z całą pewnością powinien wybrać dobre biuro rachunkowe. W internecie można znaleźć bardzo wiele informacji odnośnie dobrych biur rachunkowych. Korzystając z internetu bez problemu znajdziemy dobre biuro rachunkowe. 

Biuro rachunkowe nie zrobi za nas wszystkiego 

Każdy początkujący przedsiębiorca powinien oczywiście również mieć świadomość, że fakt powierzenia spraw księgowych zewnętrznemu biuru rachunkowemu, księgowej czy kancelarii podatkowej, wcale nie zwalnia go z obowiązku uczestniczenia we wszelkich procedurach podatkowych oraz wielu innych sprawach formalnych. Pomiędzy przedstawicielami biura rachunkowego oraz przedsiębiorcą powinna być nawiązana harmonijna współpraca, dzięki której wszelkie sprawy księgowe będą załatwiane szybko i sprawnie. 

Aby biuro rachunkowe mogło na czas realizować wszelkie czynności i zadania na rzecz przedsiębiorcy, musi on również dostarczać w odpowiednim terminie wszelkie niezbędne dokumenty. Nieocenione okazuje się także udzielanie dodatkowych wyjaśnień i informacji, aby móc uniknąć przykrych konsekwencji prawnych ze strony urzędu skarbowego https://rachunkowebiuro.szczecin.pl/uslugi/ksiegowosc/. W sytuacji, gdy właściciela w danym terminie ma nie być bądź nie chce on osobiście się zajmować sprawami księgowymi, powinien on oddelegować jedną osobę z firmy wykazującą się właściwymi kompetencjami, która będzie odpowiadała za nawiązywanie kontaktów z biurem rachunkowym bądź księgową oraz będzie dostarczać wszystkie dokumenty oraz udzielać niezbędnych informacji. 

Korzyści ze skorzystania z usług księgowej lub biura rachunkowego

Ogromnym, niepodważalnym atutem korzystania z usług profesjonalnej księgowej bądź renomowanego biura rachunkowego jest fakt, iż odpowiedzialność za wszelkie dokonywane czynności księgowe zostają wówczas przeniesione z przedsiębiorcy na księgową, doradcę podatkowego lub biuro rachunkowe. Oprócz tego, mocno ograniczone zostają również koszty, a przedsiębiorca może zaoszczędzony czas poświęcić na zwiększenie efektywności całej firmy.