MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Ile kosztuje prywatny dom opieki?

Ile kosztuje prywatny dom opieki?

Dom dla seniora to miejsce, w którym osoba starsza może przeżyć tak zwaną jesień swojego życia. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić seniorowi opiekę w domu. Ponadto, domy dla seniorów to doskonałe rozwiązanie dla osób samotnych, którymi nie ma się kto zająć. Nie ulega wątpliwości, że państwowe domy opieki są przepełnione. Z tego też względu wiele osób korzysta z prywatnych domów seniora. Należy jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie wiąże się z dość dużymi kosztami. Ponadto, należy mieć świadomość tego, jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze domu dla seniora. Okazuje się bowiem, że jest ich całkiem sporo. 

Od czego zależą koszty pobytu w domu seniora?

Ile kosztuje prywatny dom opieki?Jeżeli zależy nam na tym, aby znaleźć prywatny dom starości, musimy być przygotowani na koszty i to spore. Nie da się jednak odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, jaki jest miesięczny koszt pobytu w domu seniora. Warto bowiem zaznaczyć, że przeważnie opłaty uiszczane są właśnie co miesiąc. Koszty pobytu w domu seniora uzależnione są bowiem od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim, inne będą koszty pobytu w domu seniora w niewielkim mieście, a inne w dużym mieście. Koszty życia w dużych miastach są bowiem zdecydowanie wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Cena zależna jest także od tego, jakie warunki panują w domach seniora. Co do zasady, warunki panujące w prywatnych domach seniora są bardzo dobre. Nie można jednak stwierdzić, że w każdym miejscu będą one dokładnie takie same. Im lepsze warunki, tym z reguły wyższa cena. Od każdej zasady są jednak wyjątki. Jeśli jednak w ośrodku jest niemalże luksusowo, a osoba starsza ma możliwość uczestniczenia w wielu atrakcyjnych zajęciach, cena za pobyt może być bardzo wysoka. Dobrze jest również mieć świadomość tego, że ośrodki ulokowane w atrakcyjnych wizualnie miejscach również mogą generować wyższe koszty. Co do zasady jednak, miesięczny koszt pobytu w domu seniora wynosi średnio 2500 złotych. Jest to więc niemały koszt, z którego pokryciem senior może mieć niemały problem.

Zobacz również:

 

Jak wybrać dobry dom seniora?

Jak już wspomniano powyżej, wybór domu dla seniora nie jest łatwy. Najlepiej byłoby, gdyby osoba starsza miała wpływ na wybór miejsca, w którym będzie przebywać. Niestety, nie zawsze osoba starsza jest w pełni świadoma. Rozmaite choroby charakterystyczne dla podeszłego wieku mogą ograniczać funkcje poznawcze. Wówczas to opiekun osoby starszej musi zadecydować. Na co zwracać więc uwagę? Bez wątpienia na to, czy osoba starsza ma szansę czuć się tam dobrze. O tym decyduje zaś wiele czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, czy będziemy mogli w tym miejscu często odwiedzać seniora. Dla większości osób starszych odwiedziny bliskich są niezmiernie ważne. Mają wręcz działanie terapeutyczne. Ponadto, odwiedziny w domu seniora są też ważne dla samych bliskich. Rodzina osoby starszej chce przecież, aby ta czuła się dobrze w domu opieki. Ważna jest więc lokalizacja domu dla seniora. Im bliżej naszego domu znajduje się ośrodek dla seniorów, tym rzecz jasna lepiej. Wówczas możemy odwiedzać bliską nam osobę tak często jak tego potrzebujemy i chcemy. Należałoby również zwrócić uwagę na to, jakie warunki panują w danym ośrodku. Prywatne ośrodki dla osób starszych mogą przeważnie poszczycić się wysokim standardem. Przeważnie osoby starsze mogą liczyć na atrakcyjne wizualnie pokoje. Są one również bardzo ładnie urządzone. Za dodatkową opłatą można liczyć na pojedynczy pokój. Jeśli więc osoba starsza jest osobą introwertyczną, być może dobrym rozwiązaniem będzie dla niej właśnie jednoosobowy pokój. Nie ulega wątpliwości, że każdy, komu zależy na komforcie seniora powinien przyjrzeć się także personelowi. Bardzo istotne jest to, aby opiekunowie posiadali odpowiednie kwalifikacje. Dobrze byłoby również, gdyby w danym ośrodku można było skonsultować seniora z lekarzem. Osoby starsze bardzo często zapadają bowiem na różnego rodzaju choroby. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wybierając prywatny dom opieki należy bez wątpienia zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów. Oprócz tych scharakteryzowanych powyżej należałoby przyjrzeć się także innym. Dla zdecydowanej większości osób istotne jest kryterium cenowe. Im wyższa cena, tym mniej chętnych. Niestety, za dobry standard opieki należy odpowiednio dużo zapłacić. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnego ośrodka, dobrze byłoby przejrzeć kilka lub kilkanaście różnych ofert. Wówczas będziemy mogli świadomie podjąć decyzję dotyczącą tego, czy chcemy, aby bliska nam osoba znalazła się w ośrodku. Doskonałym pomysłem są również odwiedziny w takich miejscach. Informacje zawarte na stronie internetowej nie zawsze wystarczają. Warto więc pojechać do kilku wybranych ośrodków i obejrzeć je. Najważniejsze jest rzecz jasna to, jak taki ośrodek prezentuje się od wewnątrz. Doskonale byłoby także mieć na uwadze opinię osoby starszej. Nawet osoba mająca zaburzone funkcje poznawcze może być w stanie wyrazić swoje zdanie na temat danego ośrodka opieki.