MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Gładź szpachlowa- ile schnie?

Gładź szpachlowa- ile schnie?

Gładź szpachlowa to materiał cieszący się coraz większą popularnością. Jeszcze do niedawna zamiast niej z powodzeniem stosowano tynk cementowo-wapienny, jednakże z różnych przyczyn nie sprawdził się, o czym piszemy w dalszej części. Czym dokładnie jest gładź szpachlowa? Jakie rodzaje gładzi szpachlowej możemy wyróżnić? W jaki sposób kłaść gładź szpachlową? Ile schnie gładź szpachlowa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Gładź szpachlowa- co to?

Chemia budowlana https://chemia-budowlana.waw.pl/ w trakcie trwania remontu to bardzo powszechne zjawisko, którego nie da się uniknąć. Zastanawiasz się, czym dokładnie jest gładź szpachlowa na zewnątrz? Otóż jest to jeden z najpopularniejszych materiałów budowalnych, który charakteryzuje się tym, że dzięki niemu możliwe jest wykończenie domowych ścian. Jak już pisaliśmy wcześniej, w nieco starszym budownictwie powszechnie stosowano tynk cementowo-wapienny. Co więc spowodowało wszelkie zmiany? Otóż nie sprawdził się on i nie spełnił swoich pierwotnych funkcji. Gładź szpachlowa- ile schnie?O ile jest dość trwały, to jednak wytrzymałość jest jedynie stosunkowo krótka, bowiem po kilku latach naturalnej eksploatacji mieszkania widoczne są ślady uszkodzeń w postaci pęknięć- niestety zaburza to wizję cudownej estetyki wnętrza. Dodatkowo tynk powodował, ze ściana miała fakturę chropowatą, a to jak wiadomo nie odpowiada każdego. Gładzie gipsowe składają się z elementów wiążących i wypełniających. Do podstawowych składników poszczególnych mieszanek z pewnością możemy zaliczyć kredę, dolomit, plastyfikatory, a także substancje, które mają na celu opóźnić wiązanie gipsu- pomoże nam to wykonać wszelkie prace, nie spiesząc się przy tym i zwracając uwagę na precyzję.

Jakie rodzaje gładzi szpachlowej istnieją?

Gipsy szpachlowe możemy podzielić na kilka rodzajów, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim stosowana jest gładź gipsowa- występuje ona w odmianach syntetycznych i naturalnych. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że syntetyczną gładź możemy kupić w formie suchej mieszanki- tą miesza się z wodą. Jest to tzw. gładź gipsowa sypka. Istnieje także gładź gipsowa gotowa, która to nie wymaga właściwie żadnych zabiegów. W praktyce wystarczy zakupić odpowiedni produkt, otworzyć wiaderko i rozpocząć niezbędne czynności- pozwoli nam to zaoszczędzić odrobinę czasu, co warto mieć na uwadze. Gładź szpachlowa z gipsem naturalnym jest znacznie mniej wytrzymała, a dodatkowo czas wiązania jest nieco dłuższy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że gotowa gładź gipsowa stosowana jest na wszelkich powierzchniach, które są wykonane z cementu lub betonu. Niestety nie powinniśmy nakładać jej na metalowe rury. Dlaczego? Prawdopodobieństwo skorodowania znacznie się zwiększa, o czym trzeba pamiętać. Drugim rodzajem jest gładź wapienna, której elementem wiążącym jest doskonale znane wapno. Gładź wapienna nadaje się na ściany i sufity, które mają cementową strukturę. Dużą odpornością cieszy się gładź cementowa. Materiałem wiążącym jest oczywiście cement. Jest on odporny na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.

Gładź szpachlową- w jaki sposób ją kłaść?

Zastanawiasz się, w jaki sposób kłaść gładź na tynk gipsowy? Przede wszystkim musimy rozpocząć od tego, aby w odpowiedni sposób przygotować ściany. W pierwszej kolejności powinniśmy uzupełnić wszelkie ubytki. Aby tego dokonać, najczęściej wykorzystuje się masę szpachlową. Kiedy już wyrównamy nasze ściany, a także usuniemy stare farby, wówczas zabieramy się za gruntowanie. Jest to konieczny zabieg, jeśli zależy nam na tym, aby gładź na tynki gipsowe była możliwie najbardziej wytrzymała. Następnie zaczynamy układać gładź. Całość zaczyna się od sufitu- przesuwamy się w kierunku okna, aż do drzwi. Jaka paca sprawdzi się, aby gotowa gładź gipsowa była nakładana szybko i bez przeciwności? Najlepiej taka, która została wyprodukowana ze stali nierdzewnej, mamy pewność co do jakości narzędzia. Jeśli chodzi o ilość warstw, specjaliści zalecają jedną, jeśli jednak produkt nanoszony jest dopiero pierwszy raz, wówczas rozwiązaniem wydają się być dwie lub trzy warstwy. Oczywiście im więcej warstw, tym więcej gładzi zużyjemy.

Ile schnie gładź szpachlowa?

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na gotowe gładzie gipsowe, czy skorzystamy z produktów do rozrobienia- czas ich wyschnięcia nie należy do najdłuższych. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że końcowy czas zależy od kilku naturalnych czynników. Ważna jest wilgotność powietrza, które znajduje się w danym pomieszczeniu, a tego jego temperatura. Nie jest tajemnicą, że gładź będzie schnąć szybciej, jeśli na zewnątrz widoczne jest słońce. Na podstawie zebranych danych statystycznych można jednak stwierdzić, że czas wiązania gładzi szpachlowej to około 2-3 godziny. Są to jednak wartości, które mogą się sprawdzić, jeśli konsystencja będzie idealna. Gdy mieszanina będzie zbyt mocno rozcieńczona, wówczas czas ten ulega znacznym zmianom na nasza niekorzyść.