Moje Centrum Edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Dlaczego małżeństwa się rozwodzą?

Najnowsze statystyki dotyczące rozwodów są zatrważające. Ogromna ilość młodych małżeństw rozpada się zaledwie kilka lat później. Z czego to wynika? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy kompendium wiedzy na temat rozwodów. Dlaczego rozwody są tak dużą plagą? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

 

Skąd biorą się rozwody? 

Rozwody zarówno w Polsce jak i całej Europie zdarzają się coraz częściej. Na początkowym etapie związku zawsze ma oczywiście miejsce wielka miłość, zauroczenie i fascynacja ukochaną osobą. Zakochane w sobie osoby nie widzą poza sobą praktycznie całego świata. Po jakimś czasie pojawia się wiele zwyczajnych problemów, które mogą nadszarpnąć relację między dwojgiem ludzi. Wówczas miejsce wielkiego uczucia zajmuje przyjaźń, poczucie bezpieczeństwa. Na tych wartościach najczęściej budowane są rodziny. Wraz ze wzrostem stażu małżeńskiego dwoje ludzi musi również borykać się z wieloma trudnymi problemami. Mowa tutaj o kłopotach finansowych http://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/cena-adwokata-za-podzial-majatku-warszawa/ oraz ogromnych różnicach w kwestiach światopoglądowych, które wcześniej wydawały się bez znaczenia. Każdy problem zaczyna urastać do rangi ogromnego, co sprawia, że rozwód wisi praktycznie na włosku.

W sytuacji, kiedy bardzo ciężko jest zawrzeć porozumienie i wysłuchać argumentów drugiej strony, od razu wybucha cała masa kłótni. Niekiedy przeradzają się one nawet w niekończące się awantury. Taka kumulacja złych emocji oraz coraz większego dystansu między dwojgiem do niedawna mocno kochających się ludzi, powoduje, iż coraz częściej w Polsce pojawiają się rozwody. Dlaczego rozwody są w dzisiejszej Polsce spotykane coraz częściej? Co powoduje, że małżeństwa nie próbują się porozumieć, tylko wybierają ostateczne rozwiązanie? Czy konfliktom w rodzinie nie da się w jakiś sposób przeciwdziałać? Czym najczęściej są spowodowane rozwody w Polsce?

Sprawdź koniecznie:

 

Jakie są powody rozwodów?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zauważalna jest w Polsce tendencja polegająca na tym, iż młodzi ludzie coraz później decydują się na zawarcie związku małżeńskiego. Wydawałoby się, że te dane oznaczają, iż aktualnie ludzie wykazują się większą dojrzałością oraz świadomością konsekwencji wynikających z założenia rodziny. Nic bardziej mylnego. Niestety, podjęcie decyzji o ślubie nie jest równoznaczne z jednoczesną trwałością takiego małżeństwa. Świadczy o tym fakt, iż rozwody w Polsce zdarzają się z roku na rok coraz częściej. Wielu ekspertów uważa, iż być może jednym z powodów tak dużej liczby rozwodów w naszym kraju jest fakt, iż w Polsce jest również coraz większe przyzwolenie społeczne oraz liberalizacja społeczeństwa. Jeszcze kilkanaście lat temu rozwody były tematem tabu. Para, która się rozstawała, najczęściej się tego wstydziła i nie miała żadnych powodów ku temu, aby się tym chwalić. W chwili obecnej rozwody nie są oczywiście czymś, z czego można być dumnym, jednak społeczeństwo nie jest już tak radykalne w ocenie osób podejmujących decyzję o rozwodzie. Dlaczego małżeństwa podejmują decyzję o wzięciu rozwodu? Powodów jest z pewnością bardzo wiele. Jak pokazują statystyki, mogą one być zarówno bardzo poważne, jak i bardziej błahe. Dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2008 roku pokazują, iż najczęstsza przyczyna rozwodów w naszym kraju to niedopasowanie charakterów współmałżonków. W 2007 roku w Polsce co trzecia rozwodząca się para za powód zakończenia swojego małżeństwa podawała właśnie niezgodność charakterów. Z tych danych jasno zatem wynika, iż aby związek był trwały, niezwykle istotne jest dobranie się w taki sposób, aby mieć ze sobą wspólne, cele zainteresowania itp. Jest to również tożsame z większością psychologicznych teorii rodziny. Podkreślają one bowiem, że dla trwałości związku o wiele ważniejsze są podobieństwa niż różnice. Związki, które są dobrze dopasowane, to często związki, w których partnerzy są dobrze ze sobą dobrani oraz podobni. Mowa tutaj o tym, że są oni podobni pod względem charakterów, najważniejszych celów życiowych oraz systemy wartości, który kultywują w życiu codziennym. Niestety, wszystkie statystyki i doświadczenia wielu małżeństw udowadniają, że sama miłość nie jest wystarczającą przesłanką ku temu, aby małżeństwo mogło przetrwać przez długie lata. Chodzi o to, że niezbędne jest także coś więcej – zaufanie, lojalność, przyjaźń oraz zaangażowanie z obojga stron. Konieczna jest ciągła praca i pielęgnacja związku, aby w przypadku pojawienia się pierwszych rodzinnych problemów, nie uciec od nich i nie podejmować decyzji o rozwodzie. 

Zobacz także:

Alkoholizm i inne uzależnienia 

Kolejnym z powodów oprócz niedopasowania charakterów powodującym rozwody http://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/adwokat-rozwody-warszawa/ jest także uzależnienia (w szczególności alkohol), niedochowanie wierności małżeńskiej, kłótni o finanse, negatywny stosunek do członków rodziny małżonka, długa nieobecność partnera, trudności z utrzymaniem mieszkania bądź jego brakiem, niedopasowanie w sferze seksualnej oraz różnice na tle światopoglądowym. Z całą pewnością każda para w nieco inny sposób określi przyczynę rozwodu. Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach decyzje o rozwodzie podejmowane są zbyt pochopnie.