MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Lombardy - jakie przedmioty możemy w nim zastawiać?

Lombardy – jakie przedmioty możemy w nim zastawiać?

Lombard stanowi ten rodzaj biznesu, który jeśli jest odpowiednio wykorzystany, przynosi korzyści dla obu stron. Stanowi on miejsce (chociaż coraz częściej przenosi się również do Internetu), w którym możemy skorzystać z pożyczki pod zastaw. Jest to szansa na łatwe uzyskanie gotówki. Przede wszystkim należy rozważyć, do czego tej pożyczki potrzebujemy. W przypadku nagłej potrzeby inwestycji może się to okazać wielką szansą na uzyskanie przyszłych zysków. Można traktować ten rodzaj instytucji jako alternatywę w stosunku do banku, ale jednak z potrzebą znacznie mniejszego nakładu na kwestie formalne oraz z zastawem pewnych przedmiotów. Oczywiście sama konstrukcja tego biznesu sprawia, że (zwykle) nie operuje się na tak dużych kwotach, jak w przypadku banków. W artykule przyjrzymy się głównie kwestii tego, co skupuje lombard.

Lombard, czyli pożyczka pod zastaw

Każde rozwiązanie posiada zarówno swoje wady jak i zalety. W lombardzie podpisujemy umowę, ale jednak ilość formalności jest ograniczona do minimum w stosunku do banków. To oczywiście należy traktować jako zaletę, ponieważ można powiedzieć, że kwotę dostajemy prawie od ręki. Kwestia uzyskiwania pieniędzy w ramach pożyczki pod zastaw nie jest oczywista. Nie każdy dysponuje przedmiotami, które się do tego nadają. Jednocześnie właściciel lombardu musi postawić na takie, które będą miały szansę zarobić. To znacząco ogranicza ich ilość i nie każdy będzie nimi dysponował. Pożyczki zazwyczaj są krótkie i mamy około miesiąca na spłatę (oczywiście istnieją rozbieżności, ale tak można to ująć w skrócie). Posiada to zarówno plusy, jak i minusy. Z jednej strony mamy niewielką ilość czasu na spłatę, więc musimy szybko nadrobić uzyskaną kwotę. Z drugiej strony szybko będziemy mogli zapomnieć o zadłużeniu. Może traktować ten rodzaj usług jako uzyskanie kwoty na konkretny cel (leczenie, inwestycja). Należy to traktować jako krótkotrwały zastrzyk gotówki. Ponadto procent, na który lombard udziela pożyczki, nie zawsze jest niski. Wynika to oczywiście z tego, że jest to obarczone większym ryzykiem z punktu widzenia właściciela lombardu niż banku, który istnieje większą siłą do odzyskiwania długów.

Typowe przedmioty, które są skupowane przez lombard

Istnieją przedmioty, które możemy traktować jako flagowe w przypadku lombardów. Przede wszystkim możemy je określić jako te przedmioty, które posiadają wartość materialną. Pewne elementy są jednak typowo związane z działalnością tych rodzajów biznesu. Skup złota czy skup rowerów należą właśnie do typowych działalności. To pierwsze związane jest ze stabilnością ceny, a drugiego z dużym zapotrzebowaniem na rynku. Złoto oraz biżuteria z innych cennych kruszców zawsze może stanowić kartę przetargową do uzyskania pożyczki. Skup laptopów  również zyskał na popularności w ciągu ostatnich lat. Nie inaczej wygląda kwestia skupu smartfonów. Ogólnie elektronika jest w stanie zapewnić stosowne zabezpieczenie dla pożyczki, gdyż na rynku występuje duże zapotrzebowanie na przedmioty tego typu. Dodatkowo przedmiot, który został zastawiony, musi zostać zadeklarowany jako trochę mniej warty, niż jest w rzeczywistości. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ to lombard podejmuje w takim przypadku ryzyko. Zmartwienia ze sprzedażą zostają przecież po stronie właściciela. Jednocześnie przedmioty są tylko zabezpieczeniem spłaty pożyczki, a nie wartością, która jest obsługiwana przez tego rodzaju usługi. Oczywiście na końcu decyzja leży po stronie właściciela działalności gospodarczej, więc wszystko tak naprawdę zależy od preferencji poszczególnych osób. To również korzystne zjawisko, ponieważ wynika z doświadczeń pracowników, a oni powinni wiedzieć najlepiej, co korzystnie sprzedaje się na danym terenie. Jakie przedmioty jeszcze możemy wymienić jako typowe? Przede wszystkim będą to dzieła sztuki, antyki czy zegarki. W niektórych przypadkach również papiery wartościowe (tzn. akcje lub obligacje) czy zabytkowe monety.

Niestandardowe dobra, które mogą zostać zastawione w lombardzie

Kwoty, które możemy uzyskać w lombardzie, są różne i w dużej mierze zależy to od zakresu działalności przedsiębiorstwa. W przypadku niektórych lokali możliwe jest nawet zastawienie samochodu. Wydaje się to logiczne, gdyż w Polsce rynek używanych aut cieszy się niezwykłą popularnością, więc jest to pewne ulokowanie kapitału. Skup mieszkań oferowany jako usługa lombardu, to już możliwość na uzyskanie znacznie większych kwot. Przede wszystkim należy zainteresować się tą usługą w przypadku inwestycji, która wymaga podjęcia szybkiej decyzji, a jednocześnie daje duże szanse odniesienia korzyści finansowych. Oczywiście w tym przypadku wchodzimy w kwestie podejmowania niełatwych decyzji, które powinny być starannie przemyślane. Lombardy przyjmują również inne niestandardowe przedmioty i tak naprawdę każdy przypadek należy rozpatrywać jako indywidualny.

Podsumowanie

Lombardy pozwalają na szybkie uzyskanie gotówki. Odbywa się to poprzez pożyczkę pod zastaw. Jakie przedmioty są najczęściej interesujące dla właścicieli tej działalności? Przede wszystkim będą to: elektronika, biżuteria (w szczególności złota), dzieła sztuki, zegarki, rowery, skutery, sprzęt RTV AGD, ale również papiery wartościowe, samochody czy mieszkania. Decyzja zawsze pozostaje jednak po stronie właściciela lombardu.