MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Jak wykonać ozonowanie?

Jak wykonać ozonowanie?

Jeśli zależy nam na tym, aby uzyskać sterylne pomieszczenie, wówczas warto zastanowić się nad ozonowaniem. Metoda ta jest w stanie usunąć skuteczne zapachy, jednocześnie usuwa niebezpieczne drobnoustroje. Sposób ten popularnością cieszy się dopiero od jakiegoś czasu. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę skuteczność tego rozwiązania. Co to jest ozon? W jakim celu stosuje się ozonowanie pomieszczeń? Na czym polega proces ozonowania mieszkania? Czy samodzielne ozonowanie jest bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest ozon?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat ozonowania, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest ozon. Otóż jest to cząsteczka, która charakteryzuje się tym, iż zbudowana jest z trzech atomów tlenu. Okazuje się, że gaz ten pełni ważną funkcję w atmosferze, bowiem jest pewnego rodzaju filtrem pochłaniającym ultrafiolet. Ozon w sposób szczególny wytwarzany jest w przypadku wyładowań elektrycznych. Jego charakterystyczny zapach możemy poznać wychodząc na zewnątrz chwilę po intensywnej burzy. Ozon wyróżnia się spośród pozostałych pierwiastków właściwościami antyseptycznymi. Jego działanie jest nawet 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż powszechnie znana dezynfekcja biur za pośrednictwem chloru. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to substancja bardzo toksyczna. Na podstawie badań wywnioskowano, że w dużych stężeniach może niekiedy doprowadzić do zgonu. W powietrzu wartość nie przekracza wartości 0,12 mg/m3, dlatego jest w pełni bezpieczny.

W jakim celu stosuje się ozonowanie pomieszczeń?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest ozon i jakie właściwości posiada, warto chwilę zastanowić się nad tym, czemu służy ozonowanie pomieszczeń. Ze względu na biobójcze własności, metoda ta wykorzystywana jest w sposób szczególny do dezynfekcji pomieszczeń. Dzięki temu oczyszczenie przestrzeni z poszczególnych mikroorganizmów. Wśród nich wyróżnić możemy bakterie, roztocza, pleśń, grzyby, wirusy. Dodatkowo niekiedy pozbędziemy się insektów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że dzięki ozonowaniu usuniemy szkodliwe dla zdrowia zapachy. Na ozonowanie wnętrza warto się zdecydować, jeśli chcielibyśmy pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów po chorobie członka rodziny. Dodatkowo nie ma problemów jeśli chodzi o usuwanie roztoczy z otoczenia, które to niejednokrotnie okazują się przyczyną alergii. Ozonowanie mieszkania stosowane jest również po zalaniu, aby skutecznie odgrzybić mieszkanie. Co godne podkreślenia, zwalczymy insekty kuchenne, a także szkodniki w spiżarni. Dlaczego jest to tak chętnie stosowane rozwiązanie? Otóż nie maskuje woni, ale zajmuje się ich skutecznym usuwaniem od źródła.

Na czym polega proces ozonowania mieszkania?

W dalszej kolejności warto chwilę zastanowić się nad tym, na czym dokładnie polega ozonowanie biur lub innych pomieszczeń. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że ozon w dużym stężeniu jest biobójczy, dlatego też przed ozonowanie mieszkańcy powinni chwilowo opuścić dane pomieszczenie. Co godne podkreślenia- z takich pomieszczeń warto również zabrać zwierzęta i rośliny. Bezpieczne będą jedynie w rybki w akwarium, ze względu na to, iż znajdują się w wodzie. Specjaliści zalecają, aby ważne przedmioty (m.in. dzieła sztuki) owinąć za pomocą folii. Podobnie możemy postępować w przypadku telewizora czy też stacjonarnego komputera. Często przygotowanie pokoju do ozonowania wiąże się z tym, że usuwa się przyczynę, dla której dana dezynfekcja jest podejmowana. Kolejnym ważnym krokiem jest staranne uszczelnienie wnętrza. W tym celu zabezpiecza się kratki wentylacyjne, szczeliny, szpary w drzwiach, a także inne miejsca, poprzez które ozon mógłby się wydostać. Do wykonania ozonowania korzysta się ze specjalistycznych generatorów, które korzystają z mechanizmów wyładowań atmosferycznych. To właśnie one skutecznie zmieniają dwuatomowe cząsteczki tlenu. Pamiętajmy o tym, aby w prawidłowy sposób ustawić urządzenia. Mianowicie generator należy ustawić na podwyższeniu, nie na podłodze, co wiąże się z właściwościami ozonu.

Czy samodzielne ozonowanie jest bezpieczne?

Pozostaje pytanie czy proces ten możemy wykonywać samodzielnie. Jeśli spojrzymy na cennik ozonowania, wówczas możemy dojść do wniosku, że cena nie jest zbyt wysoka. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów. Ozonowanie to konieczność ścisłej kontroli poszczególnych parametrów. Dodatkowo nie bez znaczenia jest kwestia starannie dobranych zabezpieczeń. Musielibyśmy również posiadać własny sprzęt, który wbrew pozorom jest dość kosztowny- jego cena wynosi minimum 2000 zł Jakiekolwiek błędy podczas przeprowadzania tego procesu wiążą się z tym, że może dojść do zatrucia gazem. W konsekwencji musimy liczyć się z drapaniem w gardle, podrażnieniem oczu, kaszlem, sennością, bólem głowy, a nawet ze wzrostem ciśnienia tętniczego.