MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Pracownicy ze Wschodu

Pracownicy ze Wschodu : w obecnej sytuacji pracownicy ze wschodu stanowią duży odsetek osób pracujących w Polsce. Bardzo modne stało się pozyskiwanie nowych pracowników właśnie z tamtych regionów. Dla pracodawców jest to bardzo opłacalne, ponieważ bardzo często pracownicy ze Wschodu zgadzają się pracować za mniejszą kwotę niż Polacy. Nawet jeśli zsumujemy koszty zakwaterowania takiego robotnika to i tak w dalszym ciągu jest to opłacalne. Nie jest to dobre zjawisko patrząc na rynek pracy, bo zajmują oni miejsce, które mogliby zająć obywatele naszego kraju. Pracownicy ze Wschodu zazwyczaj sprowadzają, migrują za pracą całymi rodzinami, przenoszą się na stałe do kraju, w którym znajdują zatrudnienie. Oczywiście przyczyną emigracji jest nie tylko zła sytuacja materialna i ekonomiczna, ale również sytuacja w rodzimym kraju.

To wymieszanie kultur, narodowości ma swoje plusy i minusy. Wnoszą oni coś innego, pewien rodzaj świeżości, wprowadzając swoje wierzenia, zwyczaje co na początku jest intrygujące i fascynujące. Jednak po dłuższym czasie, gdy ma to tendencje wzrostową staje się niebezpieczne dla rodzimych tradycji, wierzeń, które są wypierane przez nowe upodobania. Historia pokazuję że takie wymieszanie nie było do końca korzystne dla cywilizacji m.in. Majów, Azteków, Inków czy Indian. Ich kultura została całkowicie zniszczona przez najeżdżających te kraje konkwistadorów, którzy chcieli eksploatować nowe, kraje, tereny pod pretekstem cywilizacji dzikich plemion. Dla nich była to swego rodzaju misja, powołanie by uczyć tubylców o europejskich standardach, by otworzyć im oczy na inny, lepszy w ich mniemaniu, świat. Zazwyczaj stanowili oni, niestety, tania siłę roboczą było to traktowanie, w żadnym stopniu nie przypominające ludzkie. Byli niewolnikami w swoim kraju, którzy eksploratorzy grabili, modernizowali według własnych pragnień i upodobań.

Zatrudnianie obcokrajowców ma też swoje pozytywne aspekty, m.in.:

  • Obsadzanie wolnych miejsc pracy
  • Koszty zatrudnienia są mniejsze
  • Ratuje polski rynek pracy
  • Zmniejszenie rotacji
  • Dostęp do pracowników i specjalistów trudno dostępnych na rynku pracy

Pracownicy ze Wschodu to najczęściej pracownicy z Azji ,Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Nepalu, Indii i Bangladeszu. Popularnymi wakatami dla obcokrajowców są najczęściej: rolnictwo (kobiety – 7%, mężczyźni – 13%), usługi remontowo-budowlane (kobiety – 1%, mężczyźni – 23%), usługi dla gospodarstw domowych (kobiety – 37%, mężczyźni – 1%), hotele i restauracje (kobiety – 8%, mężczyźni – 4%), handel (kobiety – 4%, mężczyźni – 4%), przemysł (kobiety – 2%, mężczyźni – 3%), inne (kobiety – 6%, mężczyźni – 5%). Obecnie na rynku pracy rośnie deficyt pracowników niższego szczebla, ale także wykształconych specjalistów. Do 2030 roku, według prognoz liczba osób zdolnych do pracy w naszym kraju zmniejszy się o prawie 5 mln. Chcąc zachować tempo rozwoju gospodarczego musimy zmniejszyć stopę bezrobocia. Jest to możliwe dzięki imigrantom. Funkcjonuje wiele agencji, które pomagają w szukaniu pracowników z zagranicy, tworzą pomost między polskim pracodawcom, a  zagranicznym pracownikiem. Najbardziej popularna agencja to OTTO Work Force, która pozyskuje pracowników z Ukrainy (najczęściej), ale także z innych krajów. Pracownicy ze Wschodu są wartościowi dla polskiego rynku pracy, ponieważ mają wysoką motywacje do pracy, również bliskość geograficzna i kulturowa jest dodatkowym plusem. Firma posiada na Ukrainie trzy biura rekrutacyjne ( w Tarnopolu, Winnicy oraz we Lwowie). Nie pobierają od pracowników żadnych opłat za swoje pośrednictwo. Zapewniają pełną obsługę: zakwaterowanie, transport, koordynatorów mówiących w języku pracownika, więc nie ma obaw o barierę językową. Wszelkie formalności, związane z wizami, z pozwoleniem na pracę w obcym kraju, ubezpieczenia, umowy.
Firmy dokładnie weryfikują kwalifikacje każdego z kandydatów, brak karalności. Wszystko odbywa się legalnie i zgodnie z literą prawa. Aby znaleźć, zrekrutować takiego pracownika do swojego przedsiębiorstwa, firmy wystarczy wejść na stronę jakiejkolwiek agencji, która pośredniczy pomiędzy pracodawcami a pracownikami, a których jest na rynku bardzo dużo i wypełnić stosowny formularz lub zadzwonić pod wskazany numer telefonu. Możemy podać wymagania jakie oczekujemy od kandydata, nasze preferencje oraz obowiązki jakie będzie miał na danym stanowisku, a agencja wybierze dla nas idealnego kandydata.   


Pracownicy ze Wschodu to świetne rozwiązanie dla wielkich przedsiębiorstw, które potrzebują stałych pracowników, których przeszkolą i zostaną w firmie na dłuższy okres czasu. Zyskują na tym bardzo dużo nie tylko czas, ale także pieniądze, ponieważ taki pracownik najczęściej emigruje do innego kraju za pracą i jest to jego jedyne źródło utrzymania, więc na pewno nie zrezygnuje po pół roku. Również często z takim pracownikiem przenosi się cała rodzina, więc te osoby, które są z dla niego ważne będą przy nim. Pracodawca zatem nie traci kolejnych pieniędzy na szkolenia, kolejne rekrutacje, brak personelu bo wykona tą pracę raz, a tacy pracownicy zostają najczęściej w firmie bardzo długo, awansują na wyższe stanowiska i rekomendują kolejnych pracowników, członków swoich rodzin, przyjaciół, znajomych – wtedy firma nie musi zatrudniać, szukać pomocy w agencjach pośredniczących.