Praca detektywa wydaje się wielu osobom niesamowicie ciekawa i inspirująca. W literaturze oraz w kinematografii detektywi są niemalże postaciami kultowymi, jednak zawód detektywa w realnym świecie nieco odbiega od kreacji fikcyjnej. Przede wszystkim prawdziwy detektyw musi postępować zgodnie z procedurami administracyjnymi. Praca ta polega na świadczeniu usług w zakresie bezpieczeństwa biznesu, wywiadu gospodarczego, detektyw poszukuje zaginionych osób oraz przedmiotów, dowodzi zdrad małżeńskich oraz szuka śladów materiału genetycznego na miejscu zbrodni i w lokacjach powiązanych. Na kartach historii zapisało się wielu wspaniałych detektywów. Oto najwybitniejsi z nich.
Viktor Burakow
Viktor Burakow jest rosyjskim detektywem, który zasłynął dzięki zidentyfikowaniu Rzeźnika Rostowa (Andriej Czikatiło). Rzeźnik pod koniec dwudziestego wieku zabiła aż pięćdziesiąt trzy osoby. Najczęściej jego ofiarami były kobiety i dzieci. Dzięki Viktorowi seryjny morderca został aresztowany w 1990 roku. Obecnie Burakow jest na emeryturze, ale nadal chętnie pomaga rosyjskim władzom w trudniejszych do rozwikłania sprawach. Na podstawie jego postaci została napisana książka “Chłopiec 44” autorstwa Toma Roba Smitha.
Eliot Ness
Eliot Ness przyszedł na świat dziewiętnastego kwietnia w 1903 roku. Był agentem amerykańskiej prohibicji w Chicago. Znany jest głównie z tego, że przyczynił się do złapanie słynnego gangstera Ala Capone. Był również liderem organów ścigania, powszechnie znanych jako “Nietykalni”. Zmarł szesnastego maja w 1957 roku na zawał serca. Na cześć Nessa został nakręcony film “Nietykalni” reżyserii Briana De Palmy. Eliot napisał również samodzielnie książkę o samym sobie.
Eugène-François Vidocq
Eugène-François Vidocq urodził się dwudziestego trzeciego lipca w 1775 roku we francuskiej miejscowości Arras. Uważa się go za ojca kryminalistyki francuskiej, bowiem to on utworzył taki oddział w policji francuskiej oraz otworzył pierwsze prywatne biuro detektywistyczne. Co ciekawe mężczyzna, zanim zaczął współpracować z francuską policją sam był przestępcą, złodziejem. Zmarł jedenastego maja w 1857 roku w Paryżu. Jego postać zainspirowała wielu artystów do napisania książek o tematyce kryminalnej, między innymi “Nędznicy” autorstwa Wiktora Hugo.
Enrique Cazenevue Cortés
Enrique Cazenevue Cortés jest pierwszym nauczycielem zawodu detektywa. Jest autorem książki “Detektywizm”. Założył pierwszą prywatną agencję detektywistyczną w Hiszpanii. Dzięki jego ciężkiej pracy oraz umiejętności nauczania wielu jego współpracowników stało się wspaniałymi, niezależnymi detektywami.
Richie Roberts
Richard “Richie” Roberts przyszedł na świat dwudziestego ósmego listopada w 1937 roku w Stanach Zjednoczonych w Nowym Yorku. W bardzo dużej mierze przyczynił się do złapania słynnego dealeara narkotyków Franka Lucasa, z którym dla dobra sprawy się zaprzyjaźnił. Obecnie Roberts prowadzi prywatną praktykę.
Dave Toschi
=David Ramon Toschi urodził się jedenastego lipca w 1937 roku w amerykańskim San Francisco. Zasłynął dzięki braniu udziału w identyfikacji seryjnego mordercy Zodiaka, który w brutalny sposób zamordował pięć młodych osób. Był zaangażowany również w śledztwo czarnoskórych muzułmańskich morderców zwanych “the Zebra murders”. Mimo że sprawa Zodiaka nie została zamknięta, twierdzi się, że bez udziału Dave’a śledztwo okazałoby się bardziej stagnacyjne. Zmarł szóstego stycznia w 2011 roku w San Francisco. Przez redaktora naczelnego portalu Listverse został uplasowany na miejscu dziewiątym na liście „dziesięciu prawdziwych detektywów, którzy byli lepsi od fikcyjnych”.
Melvin Purvis
Melvin Purvis znany powszechnie jako “Little Mel” przyszedł na świat dwudziestego czwartego października w 1904 roku. Odegrał bardzo ważną rolę w złapaniu Pretty Boy’a Floyda (napadł na bank), Baby Face’a Nelsona (napadł na bank), Machine Guna Kelly’a (gangster) oraz Braci Barker (napady na banki). Jego największym sukcesem było unieszkodliwienie Johna Dillingera, niebezpiecznego gangstera. Zmarł dwudziestego dziewiątego lutego w 1960 roku.
Julián Herranz
Julián Herranz jest hiszpańskim duchownym urodzonym trzydziestego marca 1930 roku, ale także prywatnym detektywem papieża. Dzielnie broni tajemnic Stolicy Apostolskiej, a także jak na razie udało mu się złapać każdego, kto chciał skraść ważne, papieskie dane.
Krzysztof Rutkowski
Na liście najwybitniejszych detektywów nie mogło zabraknąć naszego rodaka. Rutkowski jest dość kontrowersyjną postacią, ale również jest najbardziej medialnym detektywem w Polsce. Przyszedł na świat szóstego kwietnia w 1960 roku. Zasłynął między innymi dzięki rozwikłaniu tragicznej sprawy Madzi z Sosnowca, rozbiciu gangu Sutenerów oraz handlarzy kobiet i szturmu na rafinerię Glimar.
Marcin Popowski
Drugi Polak na naszej liście. Słynie z wypowiedzi o środowisku detektywistycznym oraz mundurowym w Polsce. Działa na terenie Mazowsza. Jego najgłośniejszą sprawą było porwanie Olewnika.
Czemu powyższa lista jest taka krótka, a o powyższych detektywach wiadomo tak niewiele? Ponieważ praca detektywa polega przede wszystkim na dyskrecji. Prawdziwy detektyw to osoba, o której ciężko usłyszeć w mediach.