MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Wakacje na Sardynii – garść informacji

Wakacje na Sardynii – garść informacji. Sardynia to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych wysp w Europie. Poza piaszczystymi i kamiennymi plażami, jest to też teren górzysty, więc wakacje w tamtym rejonie mogą być niezwykle zróżnicowane i dopasowane do potrzeb różnych rodzajów wczasowiczów.

Pomimo tego, że wyspa cieszy się dużą popularnością wśród turystów, to wciąż można na niej znaleźć bezludne plaże i ciche, spokojne miasteczka, pozbawione typowego miejskiego zgiełku. Sardynia słynie ze świetnej, włoskiej kuchni i pięknych krajobrazów. Z pewnością jest to wyspa, na którą warto się wybrać. Jednak tak jak w przypadku każdej innej podróży, dobrze najpierw poznać kilka ważnych informacji, które ułatwią planowanie wyjazdu. Wybór apartamentu czy hotel sardynia https://wakacjenasardynii.pl/blog/najlepsze-hotele-na-sardyni

Samolot czy prom?

Do Sardynii możemy się dostać albo samolotem, albo promem z Włoch. Oczywiście druga opcja jest droższa, ponieważ wiąże się z podróżą przez Włochy. Przelot tanimi liniami lotniczymi jest najlepszym wyborem pod względem finansowym. Jeśli zamówimy bilety odpowiednio wcześnie, możemy zapłacić za przelot 300-350 zł w obie strony dla jednej osoby (z wliczonymi opłatami dodatkowymi). Warto na bieżąco monitorować zmieniające się ceny biletów lotniczych.

Oczywiście w sezonie wakacyjnym trudniej będzie upolować korzystną ofertę. Dlatego też, jeśli mamy możliwość, nie powinniśmy się zamykać w sztywnych ramach wakacji. Sardynia oferuje wiele atrakcji przez cały rok. Można powiedzieć, że wycieczki na Sardynię są nie zapomniane. 

Warto zapamiętać, że typowa długość pobytu na Sardynii wynosi około pięciu dni. Jest to ważna informacja, ponieważ długość wakacji przekłada się na oferty biletów tam i z powrotem. Pobyt na cztery, a nie pięć dni może być dużo tańszy. Podobnie może być wtedy, gdy będzie to sześć czy siedem dni, a nie pięć.

Sardynia jest bardzo dużą wyspą, więc powinniśmy od samego początku zaplanować, do jakiego miasta, a tym samym części wyspy, chcemy polecieć. Możemy wybrać rejon południowy, z miastem Cagliari albo północny, gdzie głównym ośrodkiem jest Alghero. Oba rejony mają swoje zalety i interesujące miejsca do zwiedzania. Oczywiście możemy również zaplanować bardziej złożoną podróż i przenosić się z jednego miejsca na drugie, aby zobaczyć jak najwięcej. Decyzja zależy głównie od naszych preferencji, choć w przypadku ostatniej opcji, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami wynajmu samochodu. Bez samochodu trudno się poruszać po wyspie.

Co z turystami?

Sardynia cieszy się rosnącą popularnością, choć wciąż nie jest to miejsce tak tłoczne jak Sycylia czy Chorwacja. Jest to duży plus, ponieważ można na wyspie znaleźć wiele interesujących miejsc, które nie są zasypane widokówkami, pamiątkami i turystycznymi autobusami. To ważna informacja dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku.

Na stronach poświęconych turystyce w Sardynii możemy znaleźć informacje o ruchu turystycznym w każdym regionie w różnych miesiącach i wybrać te miejsca, które cieszą się mniejszą popularnością lub, jeśli nam to nie przeszkadza i wolimi być wśród innych turystów, zdecydować się na wizytę w głównych ośrodkach turystycznych.

Pogoda

Wyspa należy do strefy klimatu umiarkowanego śródziemnomorskiego. Wbrew pozorom Sardynia nie należy do miejsc upalnych, choć oczywiście klimat jest ciepły. W okresie od października do kwietnia mamy do czynienia z porą deszczową. Natomiast lato jest suche i raczej rzadko zdarza się, aby spadł wtedy deszcz. Najniższa ilość opadów to czas od maja do września.

Strach przed porą deszczową nie powinien odstraszać podróżników, ponieważ pogoda wciąż jest zaskakująco piękna (temperatury przekraczają 20°C), a do tego nie ma turystów. Ceny są o wiele niższe, a górskie szlaki puste. Idealne na samotne wyprawy.

Sama temperatura na wyspie jest dość zróżnicowana. Nad morzem temperatury są wysokie. W lecie jest gorąco, a w pozostałe pory roku ciepło wciąż się utrzymuje. W zimie na wybrzeżu temperatura nie spada poniżej 10°C.

Górzysta część wyspy ma nieco inny klimat. W zimie zobaczymy tam śnieg, a temperatura spada poniżej zera. Podróż do miasteczek osadzonych w górach, w zimie jest trudna. W lecie natomiast w górach jest chłodniej niż na wybrzeżu. Temperatura utrzymuje się w granicach 20 °C. Wyprawa w góry może być dobrym rozwiązaniem, jeśli zmęczyły nas upały na plaży.

Duże wahania temperatury pomiędzy górzystą częścią wyspy, a wybrzeżem pozwala na zaplanowanie dość różnorodnej wycieczki.

Język

Mogłoby się wydawać, że w Sardynii kluczowy będzie język włoski, a nie do końca tak jest. Istnieje również język sardyński. Oczywiście co warto zaznaczyć, większość mieszkańców jest dwujęzyczna. Dobrze jest poznać kilka zdań po włosku, ponieważ to ułatwi komunikację w hotelach czy restauracjach.

Ceny

Ceny na wyspie są dość zróżnicowane. Wszystko zależy od miejsca do którego się udamy. Za posiłek w restauracji w centrum możemy zapłacić 20 € wraz z winem, albo 40-50 €. Wszystko zależy do tego, czy restauracja znajduje się w miejscu często uczęszczanym przez turystów czy raczej jest nastawiona na mieszkańców. Dobrze jest wcześniej poświęcić chwilę i poszukać w sieci informacji ciekawych lolakach.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl