MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Budowa domów

Budowa domów szkieletowych. Czy warto mieć własny dom?

Budowa domu to wielkie wydarzenie, warto więc podjąć dobrą decyzję, jeśli chodzi o to, jaki dom wybudować i w jakiej technologii. Choć nie jest to najpopularniejsza metoda w naszym kraju i materiał, to warto zastanowić się nad tym, aby wybudować dom szkieletowy z drewna. To może być naprawdę dobre i ciekawe rozwiązanie.

Czy warto w ogóle mieć własny dom?

Jednak zanim ktoś zdecyduje się na budowę domu, to może warto na początku pomyśleć o tym, czy w ogóle warto go budować. Oczywiście marzenia mogą być piękne, jednak przecież nie każdy tak naprawdę potrzebuje własnego domu. Warto poważnie przemyśleć sprawę i wypisać sobie wszystkie za i przeciw aby jasno widzieć sytuację. Dom to nie tylko decyzja o zmianie miejsca zamieszkania, lecz także decyzja o tym, że bierze się zobowiązanie finansowe na całe życie, gdyż mało kogo stać na zapłacenie zabudowę domu z własnej kieszeni. Warto przygotować się do tego psychicznie i finansowo.

Budowa domów
Budowa domów szkieletowych

Jednak gdy już decyzja zapadnie i po prostu ktoś bardzo tego chce, to czas rozważać kolejne kwestie, czyli miejsce, materiały, technologia, wielkość i tak dalej. Można więc też przemyśleć wspomniany dom szkieletowy.

Dlaczego warto wybudować dom szkieletowy?

Technologia ta przyszła do nas z zachodu i niesie za sobą wiele zalet. Choć wielu Polaków podchodzi do nowości sceptycznie, to jest to coś sprawdzonego i stosowanego w domach za granicą już od lat, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Domy szkieletowe są bardzo wytrzymałe i odporne na różne sytuacje i warunki. Jednak, aby zapewnić sobie takie cechy budynku, należy zadbać o to, aby dom został wykonany z dobrej jakości materiałów. Na początku należy zdecydować się więc na drewno, z którego zostanie wykonany dom. Najpopularniejszym drewnem w Polsce do budowy jest świerk. Drewno powinno być suszone komorowo i czterokrotnie strugane, a przy tym należy sprawdzić, czy posiada odpowiedni stempel, a to wszystko zapewnia mu dobrą jakość przygotowania. Drewno jest bardzo ważne, ponieważ od jego jakości zależy, czy będzie bardzo zmieniać objętość, wydawać dźwięki i czy będzie przykładowo pękać. Prócz tego nie należy oszczędzać na innych elementach, które będą łączyć drewno i wzmacniać konstrukcje. Jeśli tylko ktoś zadba o każdy taki element, to dom naprawdę wiele wytrzyma i wbrew opiniom, będzie w stanie oprzeć się silnym wiatrom.

Domy szkieletowe wykonane z drewna posiadają również zdolność samoregulacji wilgotności i dobrą wymianę ciepła. Dlatego nie trzeba się obawiać, że latem będzie zaduch i będzie gorąco, ponieważ drewno chroni przed tym wnętrze, natomiast zimą można być pewnym, że drewno będzie trzymać ciepło, tak długo, jak będzie dom ogrzewany. W domach wykonanych z drewna tworzy się przyjemny mikroklimat, który tylko uprzyjemnia przesiadywanie w nich.

Domy szkieletowe są po prostu wyjątkowe i przytulne. Zapewne nie dla każdego jest to dobry argument, ale chyba wielu osobom zależy na tym, aby mieszkać w przytulnym domu i móc wracać po ciężkim dniu pracy do miejsca, w którym będą mogli odpoczywać i po prostu dobrze się czuć. Drewno zapewnia pewien wyjątkowy klimat, który uspokaja i nadaje wyjątkowy charakter pomieszczeniom.

Jeśli ktoś marzy o tym, aby mieć nowoczesny dom i chciałby w taki zainwestować, to dom szkieletowy będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż drewno bardzo dobrze współpracuje i wygląda z różnymi innymi materiałami, takimi jak kamień, stal i szkło, a przy tym nie ma problemu, aby w takim domu instalować różne nowoczesne systemy. Domy szkieletowe mają tę zaletę, że jeśli wykonane są w systemie modularnym, to mogą być w pewnym stopniu modernizowane, więc jeśli ktoś sobie zażyczy jakichś zmian, to bez większego kłopotu będą mogły być one wprowadzane.

Czy taki dom sprawia problemy?

O domach mówi się jak o wielkich skarbonkach bez dna. W przypadku dobrze wykonanego domu szkieletowego nie ma takiej opcji. Oczywiście potrzebna jest okresowa konserwacja i na pewno od czasu do czasu pojawią się różne naprawy, jednak dokładnie wykonany dom, to gwarancja niskich wydatków na niego. W takich domach wszystko musi współgrać ze sobą w najwyższym stopniu i dlatego eliminuje się potencjalne usterki, które mogą wyniknąć w przyszłości.

Czas na budowę

Jeśli już ktoś wie, że chce budować dom i poznał zalety domu szkieletowego, to chyba pora na budowę. Oczywiście zalet jest jeszcze więcej i jest to zaledwie garstka, ale to już jest dowód na to, że domy szkieletowe to naprawdę dobre i nowoczesne rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Budowa takiego domu trwa szybko, więc jeśli ktoś chciałby szybko spełnić swoje marzenia i wreszcie zamieszkać w swoich czterech ścianach, to dom szkieletowy będzie dla niego idealny.