Dorośli, którzy przygotowują się na narodzony pociechy, muszą mieć na uwadze, że zaraz po porodzie powinna być podana dziecku witamina K. Dlaczego jest to obecnie standardowa procedura? Czy jest to bezpieczne? Dlaczego w ogóle lekarze decydują się na taki krok? W jakiej formie witamina K jest dostarczana do organizmu noworodka? Poznaj kluczowe fakty na ten właśnie temat.
Dlaczego witamina K powinna być podawana?
To obecnie bardzo często stosowana praktyka. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, jest to bardzo bezpieczne. Dlaczego jednak witamina K jest w ogóle podawana noworodkom? Warto wiedzieć, że ten składnik odpowiada za rozmaite zadania. Między innymi wpływa na to, że krzepnięcie krwi jest prawidłowe itp. Niestety, maluchy zaraz po urodzeniu mają zaś niedobory tego składnika. Ich układ pokarmowy jest bowiem jeszcze relatywnie jałowy. Ta sprawa ma zaś naprawdę spore znaczenie na tej właśnie konkretnej płaszczyźnie. Na szczęście lekarze wiedzą, co w takiej sytuacji robić. By nie dopuścić do kłopotów zdrowotnych, noworodkom jest podawana witamina K. Warto wiedzieć, że ten składnik bierze zaś udział w homeostazie. Na skutek tego krew nie ma prawa wylać się z naczyń krwionośnych, co powinno być wyraźnie zaznaczone… Warto zaś dodać, że noworodki już na starcie mają mało tego składnika. Z czasem te deficyty… jeszcze ulegają powiększeniu.
Jakie funkcje spełnia w tym przypadku witamina K?
Dlatego tak ważne jest to, by lekarze w porę zareagowali. Po to, by nie doszło na przykład do groźnej choroby krwotocznej… Warto zauważyć, że ryzyko zwiększa się w kilku przypadkach. Jakie kobiety muszą zaś szczególnie uważać? Chodzi o panie, które brały leki w czasie stanu błogosławionego. Czasami zaś niestety nie ma innego wyjścia, by ciąża była donoszona. Kiedy jeszcze zwiększa się ryzyko wystąpienia u noworodka choroby krwotocznej? Wtedy, gdy kobieta ma choroby jelit. Często to bowiem prowadzi do zaburzeń wchłaniania itp. Ogólnie w takiej sytuacji organizm nie funkcjonuje do końca optymalnie. Warto zaś wiedzieć, że zaraz po porodzie, jelita dzieci nie mają jeszcze odpowiedniej flory bakteryjnej. To także wpływa na to, że mogą nastąpić kłopoty zdrowotne. Wśród najważniejszych wymieniania jest zaś właśnie choroba krwotoczna. Warto wiedzieć, że wyodrębniamy trzy rodzaje tego schorzenia. Postać wczesna występuje tak naprawdę zaraz po urodzeniu. Objawia się ona w ciągu do 24 godzin od rozwiązania. Z kolei postać klasyczna daje się we znaki od drugiej do siódmej doby po porodzie. W medycynie mówi się także o postaci późnej. Taka choroba może zaś pojawić się w okresie od drugiego tygodnia do nawet szóstego miesiąca życia. Nie da się ukryć, że jest to bardzo poważna sprawa. Wszak choroba krwotoczna może stanowić zagrożenie życia noworodka. Dlatego ani przez moment ta właśnie sprawa nie może być potraktowana po macoszemu. Jeśli jednak zostanie podana witamina K, to można sobie z tym tematem poradzić. Tak naprawdę nie może zatem dziwić, że we współczesnej medycynie jest to standardowa procedura.
Polecamy ofertę:
- witamin p https://ukryteterapie.pl/kategoria/pozostale-suplementy
- witamina b https://ukryteterapie.pl/kategoria/witamina-B
W jakiej formie jest podawana witamina K?
Warto podkreślić, że istotne jest to, by witamina K była podana stosunkowo szybko. Ogólnie dobrze jest współpracować z porządnymi lekarzami. Wówczas nie będzie takiej sytuacji, że oni nie będą wiedzieć o takich konkretnych aspektach. Dla własnego spokoju warto zatem zdecydować się na fachowców z prawdziwego zdarzenia. Jeśli masz takie możliwości, to postaw na sprawdzony szpital. Taki, który ma doświadczenie oraz bardzo dobre opinie ze strony Pacjentek. Wówczas jest naprawdę spora szansa, że wszystko uda się bez najmniejszego kłopotu. Warto wiedzieć, że w tym przypadku musi być podana witamina K w ciągu sześciu godzin od momentu rozwiązania. Na szczęście fachowcy dokładnie pilnują tych terminów. Rodzice nie muszą o niczym przypominać. Co jeszcze jest ważne w ramach tego zagadnienia? Następna cenna informacja jest taka, że witamina K jest podawana w formie zastrzyku. Dlaczego jest to jednak najlepsza opcja na tej właśnie płaszczyźnie? Warto wspomnieć o kilku czynnikach. Przede wszystkim taka forma podawania jest bezpieczna. Nie trzeba zatem przejmować się jakimiś skutkami ubocznymi itp. Inna ważna sprawa jest taka, że wtedy witamina K będzie od razu dostarczona w odpowiedniej ilości. Nie tylko deficyty szybko zostaną uzupełnione. Eksperci podkreślają, że dzięki takiemu wariantowi dziecko jest efektywnie chronione przed niedoborami nawet przez sześć kolejnych tygodni. Jakie są tutaj alternatywy? To na przykład witamina K w formie doustnej. Jaka jest charakterystyka tego właśnie wariantu? Trzeba zauważyć, że dzięki temu początkowe niedobory znikają. To fakt. Nie da się jednak ukryć, że jest też druga strona tego właśnie medalu. Jaka? Niestety warto wiedzieć o tym, że niedobory mogą bardzo szybko na nowo się pojawić. Dlatego taka właśnie forma podawania witaminy K nie jest stosowana zbyt często. O wiele lepszym wyborem są bowiem zastrzyki. Warto dodać, że optymalna dawka to zaś 1 mg.