MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Pranie dywanów i wykładzin – jakie są metody

Pranie dywanów i wykładzin w Krakowie to czynność, którą należy wykonywać, aby dywany i wykładziny zachowały świeżość i swój pierwotny wygląd. Niestety, te elementy wystroju brudzą się bardzo szybko, bo chodzimy po nich, często w zabłoconych butach. Zdarza się, że na dywan wyleje się jakiś płyn, coś się wysypie i dywan nie będzie wyglądał dobrze. 

Na dywanach czy wykładzinach lubią bawić się dzieci, które często brudzą je mazakami lub farbami, śpią na nich zwierzęta domowe, które zostawiają swoją sierść. Najbardziej i najszybciej brudzą się wykładziny, które znajdują się w korytarzu czy kuchni. Na wszelkie zanieczyszczenia narażone są również wykładziny znajdujące się biurach, szpitalach czy w ciągach komunikacyjnych. Mimo że do tych miejsc wybierane są ciemne wykładziny, to i tak bardzo szybko są poplamione, wyglądają bardzo nieestetycznie. Dywany można czyścić samemu, usługę można również zlecić specjalistycznej firmie.

Domowe sposoby czyszczenia dywanów i wykładzin

Ważną zasadą jest regularne odkurzanie dywanów, dzięki temu można pozbyć się okruchów, drobnych zabrudzeń, a gdy do odkurzacza zostanie użyta specjalna szczotka, również sierści zwierząt. Ważne jest też trzepanie dywanów, należy je wykonywać systematycznie, co kilka miesięcy. Dywan należy prać co najmniej raz w roku, w przypadku jasnych dywanów czy wykładzin nawet częściej, co sześć miesięcy.  Można do tego celu użyć preparatów dostępnych w sklepach, można też zastosować środki, które na co dzień używamy w domu. Samodzielnie dywany można czyścić metodą na mokro lub na sucho. Przy metodzie na mokro dobrym środkiem czyszczącym jest ocet i amoniak. Pasta przygotowana z octu, proszku do prania i wody pozwoli usunąć większość plam. Dobrym wywabiaczem plam jest również sól. Do czyszczenia wykładzin i dywanów można użyć parowej maszyny czyszczącej. Za jej pomocą można usunąć większość zabrudzeń, bardzo ważne jest dobre wysuszenie dywanów po jej zastosowaniu. Wilgotny dywan należy powiesić w nasłonecznionym miejscu lub wysuszyć za pomocą wentylatora czy suszarki. Gdy będzie leżał mokry, może zacząć brzydko pachnieć. Bardzo ważne jest, aby plamy usuwać na świeżo, zaraz po ich powstaniu. Nie należy ich wycierać, tylko odsączyć, przykładając chłonną gąbkę czy ściereczkę.  Gdy zaschną, trudnej będzie się ich pozbyć.

Wykładziny i dywany można czyścić także na sucho. W tym celu należy posypać dywan sodą oczyszczoną, pozostawić na kilka godzin lub na noc, a następnie odkurzyć. Soda usuwa zabrudzenia, ale także likwiduje nieprzyjemne zapachy.
Do prania dywanów można użyć również gotowe preparaty, które można kupić w każdym sklepie AGD lub markecie budowlanym. Mogą być w sprayu, piance lub w formie szamponu. Należy pamiętać, aby używać ich zgodnie z zaleceniami producenta, w innym przypadku dywan może ulec uszkodzeniu.

Czyszczenie dywanów i wykładzin u profesjonalistów

Specjalistyczne firmy zajmujące się praniem dywanów i wykładzin istnieją niemal w każdym mieście. Wybierając daną firmę, warto sprawdzić, jakie ma opinie, można popytać się znajomych lub poczytać recenzje w internecie. Ważne są metody, jakie firma stosuje do czyszczenia dywanów oraz czy ponosi odpowiedzialność w razie ewentualnego zniszczenia.  Pralnie dywanów stosuję trzy podstawowe metody, tzn. ekstrakcyjną, metodę szamponowania oraz bennetowania. Specjalista po obejrzeniu dywanu powinien wybrać odpowiednią metodę dla danego produktu. Dodatkowo przed praniem dywanu czy wykładziny pracownik musi określić rodzaj dywanu oraz stopień jego zabrudzenia. Często robiony jest test wytrzymałości kolorów. Dzięki temu można dobrać odpowiednie środki czyszczące.

Czyszczenie dywanów i wykładzin w firmie https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ zaczyna się od dokładnego odkurzenie oraz wytrzepania, potem następuje usuwanie plam, czesanie, pranie wstępne i zasadnicze. Pranie zasadnicze to najważniejszy etap, polega na specjalnym płukaniu przy użyciu sprzętu natryskowo-ssącego. Wyprany dywan jest przenoszony do pomieszczenia z wymuszonym obiegiem powietrza, gdzie wysycha. Czasami proces wysychania jest wspomagany osuszaczami.  Tak wyczyszczony dywan jest gotowy do odbioru.

Dojazd specjalisty do domu

Kolejna propozycja na czyszczenie dywanów i wykładzin jest zamówienie do domu osoby, która profesjonalnie wyczyści dywan. Po obejrzeniu i wycenieniu dywanu pracownik przystępuje do prania.  Pierwszym etapem czyszczenia dywanu w domu jest usuwanie najbardziej uciążliwych plam, potem następuje rozpylenie środka rozpuszczającego brud na całą powierzchnię dywanu. Kolejny etap to czyszczenie mechaniczne za pomocą szorowarki. Na końcu wykwalifikowany pracownik wykonuje pranie ekstrakcyjne, w którym dywan jest płukany pod ciśnieniem, a woda odsysana.

Pranie dywanów i wykładzin jest ważnym elementem dbania o czystość i porządek. Niezależnie od tego, jaka metoda zostanie wybrana, warto robić to regularnie. Bardzo ważne jest systematyczne odkurzanie, dzięki temu brud będzie usuwany na bieżąco. Czysty i pachnący dywan jest niewątpliwą ozdobą mieszkania, więc należy o niego należycie dbać.