MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Dyski SSD

Laptopy do gier – czym to się je?

Laptopy do gier – czym to się je?

Jeszcze kilka lat temu, aby dobrze pograć w grę, trzeba było posiadać komputer stacjonarny: dłużą ciężką jednostkę, która jako jedyna była tak dostosowana, by sprostać wymaganiom sprzętowym gier. Obecnie grać możemy również na laptopach. Laptopy do gier są mniejsze, bardziej mobilne i lżejsze.  Jak to się stało, że możemy wykorzystać laptop do gier? Czy mamy podstawy by twierdzić, że one tak naprawdę się do grania nie nadają? I czy mogą z powodzeniem zastąpić swoich stacjonarnych kolegów? Co powinny mieć dobre laptopy gamingowe? 

Myślę, że to kwestia tego, iż duże firmy produkujące sprzęt komputerowy, chciały zapełnić nisze, jaką była grupa laptopów do gier. Od kilku lat inżynierowie w swoich laboratoriach sprawiają, wezmę miniaturyzowane komputery osobiste, które da się przenosić, były na tyle dobre, że można było na nich również grać. Z odpowiednio dobranymi podzespołami powstały maszyny, które potrafią być istnymi bestiami. Dlatego teraz, bez większych problemów znajdziemy na półkach sklepowych laptopy do gier, o dosyć dobrych parametrach, a nie zawrotnej cenie. I nie jest to wymysł marketingowców, naprawdę laptopy do gier istnieją. I mogą być naprawdę dobrym sprzętem. Pytanie jest tylko jedno, do czego będziemy ich używać?

Laptopy do gier( laptop gamingowy lenovo ) mają jednak jednym jedną wadę. Jest nią zdecydowanie cena. W porównaniu do komputerów stacjonarnych o takich samych parametrach, laptop do gier będzie droższy. Przypuszczalnie, laptop do gier o bardzo dobrych parametrach, będzie już bardzo wysokim kosztem. Ale czego się nie robi dla swojej pasji? Czasami okazuje się, że laptop drogi nie jest zawsze jest laptopem dobrym. Szukając odpowiedniej promocji, i czytając o odpowiednich podzespołach, kompletując swojego ulubionego laptopa, może stać się tak, że wcale nie wydamy na niego zbyt dużej kwoty. Szczególnie, jeśli posiadamy w swoich zasobach takie gry, które nie są mocno wymagające sprzętowo.

Wszystko też zależy od podzespołów. Laptopy do gier mają to do siebie, że w porównaniu z komputerami stacjonarnymi, ja bardzo ciężko modyfikować. A dokładniej – modyfikacja laptopów jest praktycznie niemożliwa. Jedyne, co możemy z nich wymienić, to pamięć RAM i dysk twardy (pierwsze na większe, drugie na szybsze). Dlatego trzeba być niczym wróżka, i zaopatrując się w odpowiedni sprzęt do grania, przewidzieć, jakie mogą być potrzebne wymagania sprzętowe na najbliższe lata Pozwoli nam to kupić takiego laptopa do gier, który na początku przyszłego roku nie stanie się laptopem bezużytecznym. Dobra karta graficzna niewątpliwie łączy się z odpowiednim procesorem. Powstaje tutaj więc problem tak zwanego wąskiego gardła. Kiedy mamy bardzo dobrą kartę graficzną, a bardzo słaby procesor, nie zostanie wykorzystać w pełni mocy karty graficznej. Dlatego komputer jest wolny, nie mamy tyle detali, a gra nie działa płynnie. Mówiąc o szybkości laptopa można wspomnieć o ewentualnej wymianie dysku twardego. Obecnie istnieją dwa główne typy dysków: dyski HDD, które odpowiedzialne są za przetrzymywania dużej ilości danych, oraz Dyski SSD, które są doskonałe do gier, bo bardzo przyspieszają działanie systemu.

Wracając do ceny, wiele też zależy od tego, jaki rodzaj gier jest dla nas bardzo istotny. Jeżeli gramy w gry, które są mało wymagające sprzętowo, nie musimy inwestować oszałamiających ilości pieniędzy w dobry sprzęt. Już laptopy w przedziale między dwa a trzy tysiące złotych będą dla nas odpowiednie. Jednakże, jednak jeśli nam zależy na wysokiej jakości obrazie i dobrych detalach, warto poświęcić trochę czasu na edukację, znaleźć odpowiednią kartę graficzną, oraz inne pasujące do niej podzespoły, i troszkę zainwestować. Inwestycja zwróci się już niedługo przez niezliczone godziny świetnej zabawy oraz rozrywki.

Wszyscy wiemy, jak bardzo istotne jest odpowiednia obudowa do laptopów do gier. Szczególnie w laptopach. Pół biedy, jeśli bierzemy się za laptopa, który nie będzie dużo przenoszony. Jeśli jednak będziemy go nosić, skupmy się na tym, żeby obudowa była zrobiona z dobrego materiału, była trwała, a zawiasy wzmocniona. Czy laptop musi się świecić, mieć do kolorowe mrugające oświetlenie, i nietypowy design? Wszystko zależy od naszych preferencji. Owszem, są takie zastosowania i wykończenia laptopów do gier, jednak jeżeli ten sprzęt nie służy nam tylko temu celowi, możemy z nich zrezygnować. Podświetlana klawiatura jest jak najbardziej fajnym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli chodzi o działania wieczorami bądź w nocy.

Laptopów do gier zdecydowanie nie warto się obawiać. Wybierzmy go, jeżeli chcemy mieć przenośny sprzęt, dzięki któremu możemy przemieszczać się na po całym świecie i w każdym praktycznie miejscu w jakim sobie wymarzymy, grać swoje ulubione gry. Albo jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na zastosowanie peceta o wdzięcznej nazwie „blaszak”, i potrzebujemy czegoś kompaktowego, to laptop do gier jest jak najbardziej dla nas. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać go do swoich potrzeb i długie lata będzie nas cieszył. Przy wyborze zastosujmy się do jednej rady: pośpiech jest najgorszym doradcą.