Kilka kroków do zdrowego i pięknego uśmiechu

Każdy z nas marzy o takim pięknym hollywoodzkim uśmiechu, który staje się wręcz ozdobą właściciela. Większość z gwiazd zakłada sobie licówki, co daje efekt pięknych i równych zębów. Nie jest to oczywiście tani zabieg, ale jest wiele innych sposobów, które sprawią, że nasz uśmiech również stanie się naszą wizytówką. Musimy tylko włożyć trochę wysiłku i z pewnością osiągniemy zadowalający efekt.

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego o uśmiechu Polaków mamy duży problem z dbaniem o nasze zęby. I nie chodzi tu wcale o zbyt rzadkie wizyty u stomatologa. Nie dbamy o higienę jamy ustnej na co dzień. Wiele osób w ogóle nie myje zębów albo robi to tylko raz dziennie. Rzadko kiedy używamy też nici dentystycznych czy innych preparatów wspomagających dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. I to jest niestety jeden z najpoważniejszych problemów.

stomatologia

Jednocześnie według tych samych badań wychodzi, że jesteśmy bardzo świadomi tego, co szkodzi naszym zębom. Większość słusznie wskazuje cukier, jako czynnik ryzyka próchnicy. Brak podstawowej higieny u dorosłych sprawia, że również dzieci nie myją zębów. I wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że mycie zębów powinno się rozpocząć wraz z pojawieniem się pierwszego zęba. Można nawet już wcześniej oczyszczać dziąsła specjalną nakładką na palec. W ten sposób krzywdzimy nasze dzieci, które w wieku 4-5 lat mają zęby całkowicie zżarte przez próchnicę. Bardzo często na fotelach dentystycznych lądują bardzo małe dzieci. Wizyta u stomatologa to powinna być głównie kontrola w tym wieku. Tymczasem bardzo często dentyści muszą usuwać mleczne zęby u maluchów.

Systematyczne wizyty u dentysty

Wizyty u dentysty wiele osób odkłada w nieskończoność i do pójścia do gabinetu zmuszają nas silne bóle, na które nie pomagają żadne leki. Najczęściej na takiej jednej wizycie się kończy. Stomatolog leczy zęba, który sprawiał nam takie dolegliwości bólowe, a potem nie kontynuujemy leczenia tylko czekamy aż znowu nas zaboli. W konsekwencji bardzo często trzeba wyrywać zęby, których nie mogą uratować nawet najnowsze techniki dentystyczne. Stąd takie braki w uzębieniu Polaków. Dlatego nie warto takich wizyt odkładać.

Do pięknego uśmiechu musimy mieć oczywiście zdrowe zęby. Współczesne plomby wyglądają idealnie i z daleka nawet nie widać, że nasz ząb był naprawiany. Wszystko wygląda pięknie i naturalnie. Dobry stomatolog odpowiednio zaplanuje leczenie, żeby wyleczyć wszystkie ubytki, nauczy nas również jak dbać w domu o zęby. Po wyleczeniu wszystkich zębów warto od razu zapytać lekarza, kiedy mamy przyjść na wizytę kontrolną. Naprawianie niewielkich ubytków jest szybkie i kosztuje dużo mniej niż skomplikowane leczenie kanałowe czy pod mikroskopem.

Specjalistyczne zabiegi wybielające

Piękny uśmiech to oczywiście nie tylko wyleczone zęby. Każdy z nas ceni sobie biel zębów i właśnie taki uśmiech uważamy za najpiękniejszy. Niestety osady z kawy, papierosów wynikające z nieprawidłowej higieny mocno są widoczne. Wiele osób używa past wybielających dostępnych w drogeriach, jednak trudno upatrywać jakichś spektakularnych sukcesów. Ważne jest również, żeby wybielanie było bezpieczne dla szkliwa i nie uszkodziło go w żaden sposób. Dlatego na takie zabiegi warto wybrać się do stomatologa. Współczesne metody pozwalają w łatwy sposób osiągnąć bardzo dobry efekt.

Nasz dentysta przy wizytach na pewno zwróci też uwagę na zalegający kamień, który również trzeba usunąć. Wtedy dopiero naprawdę poczujemy, co to znaczy mieć czyste zęby. Połączenie usuwania kamienia z piaskowaniem i wybielaniem da naprawdę bardzo dobre efekty, dzięki czemu będziemy z ogromną chęcią uśmiechać się do wszystkich. Warto dodać, że takie zabiegi nie są bardzo drogie, więc można sobie na nie pozwolić raz na jakiś czas.

Leczenie ortodontyczne

Czasem, żeby móc się cieszyć pięknym uśmiechem nie wystarczy tylko leczenie dentystyczne. Dobry stomatolog w sytuacji krzywego zgryzu, nieprawidłowo ułożonych zębów, ściśnięcia ich powinien nas skierować na leczenie ortodontyczne. Bezpłatne jest tylko dla dzieci do 13 roku, więc niestety wszelkie koszty ponosimy sami. W przypadku dużych wad konieczne jest takie leczenie, gdyż chroni nasze zęby przed wypadaniem czy chorobami przyzębia. Jeśli nie wiemy czy możemy sobie pozwolić finansowo na takie zabiegi to musimy się wybrać na wizytę do ortodonty.

Przy pierwszej wizycie specjalista będzie z pewnością potrzebował kilku zdjęć naszych zębów a czasem i także wycisków. Dlatego dopiero na drugiej wizycie dowiemy się, ile będzie nas kosztował cały proces i jak długo będzie on trwał. Koszty będą głównie zależeć od tego, czy będziemy musieli nosić stałe aparaty. Czasem wystarczy założenie jednego łuku a czasem potrzebne są oba. W przypadku skomplikowanych wad zgryzu konieczne są operacje, które są refundowane. Jednak, żeby przystąpić do takiej operacji musimy i tak przejść leczenie ortodontyczne. A po nim zobaczymy naprawdę spektakularne efekty, będziemy mogli swobodnie się uśmiechać.