MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Mycie kostki brukowej jakie pkd?

Mycie kostki brukowej jakie pkd?

Powierzchnie wykonane z kostki brukowej są obecnie bardzo popularne. Wszystko za sprawą wytrzymałości tego materiału. Jest on wykorzystywany zarówno przez przedsiębiorców, wokół budynków firmowych, władze miasta, jak również osoby prywatne. Dzięki kostce brukowej wykonać można funkcjonalną nawierzchnię, która może być poddawana intensywnej eksploatacji. Wszystko jednak zależy od tego, na ile dobrze zostanie ułożona. W jaki sposób przygotować podłoże, by kostka była starannie i stabilnie ułożona?

Mycie kostki brukowej jakie pkd?Układanie kostki brukowej – podstawowe informacje

W pierwszej kolejności należy wytyczyć teren, który ma zostać wybrukowany. Na tej podstawie można również obliczyć, jak duża ilość materiału będzie potrzebna. Jednym z najważniejszych etapów prac jest wykonanie zagłębienia, jak też systemu korytek. Najczęściej ziemia wybierana jest na głębokość do 50 centymetrów. W przypadku powierzchni takich, jak podjazdy na posesji, tym bardziej parkingi, czy chodniki w mieście, wykorzystuje się sprzęt ciężki. Wszystko dlatego, iż prace tego typu są czasochłonne. Maszynowe przygotowanie gruntu znacznie przyśpiesza cały proces. Kolejnym krokiem jest wykonanie kilku warstw wstępnych. W tym celu wykorzystuje się kruszywa naturalne. Poszczególne warstwy materiału utwardzającego mają około 15 centymetrów. Później całość można wysypać piasek i ubić przy użyciu dostosowanych do tego celu maszyn. Następny krok to układanie kostki. Tempo pracy zależy od tego, ile kolorów kostki ma zostać użytych oraz czy będą one tworzyć jakieś konkretne formy, stanowiące dodatkowy element ozdobny. Gdy kostka jest ułożona zostaje wysypana piaskiem, w celu zabezpieczenia jej krawędzi. Elementem niezbędnym tego typu nawierzchni są krawężniki. Znajdują się one oczywiście na krawędziach tego typu infrastruktury. 

Czy kostkę brukową można układać samodzielnie?

Taka możliwość istnieje. Istotne jest jednak, jak duży nakład pracy dana osoba planuje wykonać samodzielnie. Przygotowanie gruntu, ułożenie kilku warstw kruszywa, wysypianie nawierzchni roboczej piaskiem, po czym ułożenie kostki jest czasochłonne. Dlatego wiele osób decyduje się na zlecenie tego typu prac firmom brukarskim. Dzięki fachowej wiedzy, doświadczeniu, jak również odpowiednim narzędziom, zadania tego typu realizują sprawnie i na wysokim poziomie.

Jak dbać o kostkę brukową?

Nawierzchnie tego typu wymagają regularnej, jednak niezbyt częstej pielęgnacji. Przede wszystkim pomiędzy spoinami mogą pojawiać się drobne rośliny i porosty, które z czasem burzą efekt estetyczny. Dlatego ważne jest odchwaszczanie tej nawierzchni. Trzeba również pamiętać o tym, aby stosować odpowiednią sól do kostek zimą, gdy niezbędne jest jej posypianie, w celu zapewnienia bezpiecznych warunków do poruszania się przez osoby pisze i pojazdy. W trakcie mycia kostki lepiej unikać środków chemicznych, ponieważ mogą one wejść w reakcję z jej poszczególnymi składnikami.

Kto zajmuje się myciem kostki?

Usługi tego typu są coraz popularniejsze. Przede wszystkim firmy, które świadczą usługi porządkowe, związane z utrzymaniem czystości obiektów, ale też posesji, czy parkingów, zajmują się również czyszczeniem kostki. Dzięki odpowiedniej wiedzy, jak również doświadczeniu, tego typu usługi wykonują na wysokim poziomie. Zajmują się czyszczeniem kostki, jak również jej odchwaszczaniem.

Czy czyszczenie kostki brukowej to dobry pomysł na biznes?

Jak w przypadku każdej, innej działalności, ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Każdy biznes może być strzałem w dziesiątkę, jeśli na dane usługi lub produkty jest popyt. Istotna jest także liczba firm, które świadczą podobne usługi. Dlatego w pierwszej kolejności warto zbadać rynek, zorientować się, czy tego typu prace są w ogóle w danym rejonie potrzebne. Z drugiej natomiast strony, patrząc na sposób działania firm, które zajmują się czyszczeniem tego typu nawierzchni, jest to tylko jeden z rodzajów usług, jakie wykonują. Z reguły są to przedsiębiorstwa, które świadczą profesjonalne usługi, związane z utrzymaniem czystości na terenie firmy, czy prywatnej posesji.

Czyszczenie kostki brukowej a jednoosobowa działalność

Jeśli ktoś chce rozpocząć działalność, związaną właśnie z tego typu usługami, nic nie stoi na przeszkodzie. W Polskiej Klasyfikacji Działalności funkcjonuje kod 81.21.Z, który dotyczy niespecjalistycznego czyszczenia budynków i obiektów przemysłowych i często stosowany jest przez firmy, które świadczą tego typu usługi. Oczywiście, do jednej firmy przypisać można większą ilość PKD, także tych pokrewnych, co pozwala na prowadzenie działalności na szerszą skalę. Świadczenie większej liczby pokrewnych usług umożliwia dostęp do sporej liczby zleceń, co przekłada się na opłacalność prowadzenia danego biznesu. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie, w szczególności rozpoczęcie działalności, wiąże się z większym nakładem finansowym. Niezbędny staje się zakup odpowiedniego wyposażenia, w niektórych przypadkach także pojazdu transportowego. Dlatego warto rozważyć budżet, który ma być kapitałem pozwalającym na rozpoczęcie działalności, a zakresem świadczonych usług.