MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Płytki podłogowe

Płytki podłogowe

Płytki podłogowe były znane przed naszymi czasami i były używane do dekoracji Eufratu i Doliny Tygrysów oraz pałaców i świątyń Imperium Perskiego. Od tego czasu zmieniły się ich metody produkcji, a nawet ich cechy. Możesz być zaskoczony, ile rodzajów płytek jest obecnie dostępnych w sklepie. Zazwyczaj prostokątne lub kwadratowe, często wydłużone elementy mogą przybierać różnorodne formy i kolory, tworząc nietuzinkowy wystrój wnętrza.

Różne płytki do różnych celów

Płytki podłogowe
Płytki podłogowe

Płytka to niewątpliwie jeden z najbardziej praktycznych sposobów wykończenia podłogi. Wytrzymują dłużej niż inne rodzaje podłóg, nie wymagają dodatkowej konserwacji i są idealne do ogrzewania podłogowego. W rezultacie płytki podłogowe nie ograniczają się już do mokrych obszarów, takich jak łazienki. Ludzie próbują łączyć to wykończenie z większością innych pomieszczeń w ich domu.

Istnieją jednak znaczne różnice, o których należy pamiętać podczas zakupów. Jeśli chcemy mieć płytki na podłodze, warto upewnić się, że nie kupujemy płytek, które dobrze sprawdzają się na ścianach. Musisz zdawać sobie sprawę z kilku ważnych cech, które odróżniają płytki podłogowe od ściennych. W przeciwieństwie do bardzo gładkich płytek ściennych, płytki podłogowe nie powinny być całkowicie gładkie, aby zachować odpowiedni poziom tarcia podczas chodzenia.

Podobnie, płytki podłogowe zazwyczaj mają zdolność wchłaniania wody na poziomie 3%, czyli znacznie niższą niż w przypadku płytek ściennych, która może sięgać nawet 10%. Jeśli zagłębisz się w ten temat, odkryjesz, że istnieje wiele różnych rodzajów płytek wykonanych z różnych surowców. Każdy z tych typów posiada cechy, które służą charakterowi użytkowania, wielkości i stylowi lub dostępnej przestrzeni do aranżacji. Oto lista najpopularniejszych typów płytek:

Płytki ceramiczne

Kafle wypalane są w specjalnych piecach z gliny i innych rodzajów surowców naturalnych. Są wystarczająco trwałe, aby można je było zastosować w prawie każdym pomieszczeniu domowym. Te rodzaje płytek występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Są powszechnie stosowane jako płytki podłogowe i płytki prysznicowe. Płytki drewnopodobne wykonane są również z materiałów ceramicznych. Łącząc naturalny wygląd drewna z siłą płytek, style imitujące drewno to silny trend w branży podłóg. Imitacje są bardziej wodoodporne i trwałe niż drewno liściaste, co daje nam praktycznie nieograniczone możliwości projektowania i ochronę przed zagrożeniami związanymi z kornikami. Nie wymagają również konserwacji.

Gres

Płytka wykonana jest z gliny i obrabiana w znacznie wyższych temperaturach niż płytki nieporcelanowe. Dzięki temu uzyskany materiał jest wytrzymały i trwalszy. W przeciwieństwie do zwykłych płytek, gres gresowy może być stosowany na zewnątrz ze względu na niską porowatość i doskonałą odporność na ekstremalne temperatury.

Mozaika

Piękne wzory wykonane z drobnych elementów często można znaleźć w kuchniach i łazienkach, ale z pewnością pasują do każdego pokoju rodzinnego. Mozaiki są zwykle wykonane z tafli szkła w różnych kolorach i wzorach. Surowce, z których są wykonane, są również często mieszane ze sobą, aby wyglądały bardziej atrakcyjnie. Szczeliny między elementami wypełnia się cementem lub zaprawą.

Trawertyn

Płytki trawertynowe wykonane są z pewnego rodzaju wapienia, który jest produktem ubocznym naturalnych źródeł termalnych artezyjskich i jaskiń na całym świecie. Surowiec ten jest dostępny w różnych kolorach i ma bardzo ciekawy design. Szorstkie tekstury i wgniecenia są powodowane przez pęcherzyki powietrza. Stylowe wykończenie tej trawertynowej płytki podłogowej może rozjaśnić pomieszczenia i nadać im całkowicie naturalny wygląd. Jako surowiec przyjazny dla środowiska trawertyn jest w 100% biodegradowalny. Jest łatwy w naprawie i bardzo wytrzymały, ale też zdecydowanie droższy od opisanych wcześniej surowców.

Lastryko

Płytki lastryko składają się z różnorodnych surowców, głównie szkła, kwarcu, granitu i marmuru. Proces przygotowania obejmuje hartowanie, szlifowanie dokładne i polerowanie. Powstała powierzchnia jest bardzo atrakcyjna wizualnie, błyszcząca, gładka i bardzo trwała. Dziś jest to niezwykle silny trend wnętrzarski na naszym rodzimym rynku europejskim, ale nie tylko. Można go również znaleźć w mieszkaniach zlokalizowanych poza Europą.