MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Ośrodek terapii uzależnień

Ośrodek terapii uzależnień

Ośrodek terapii uzależnień: patologiczne uzależnienie od hazardu to poważny problem współczesnego społeczeństwa. Niezadowalająca kontrola nad grami hazardowymi i rozpowszechnienie ich w Internecie doprowadziły do wzrostu uzależnienia wśród prawie wszystkich grupach wiekowych. Liczne loterie, bukmacherzy i kasyna online wydają się wielu osobom absolutnie nieszkodliwe, podobnie jak hobby, które pomaga znaleźć czas i rozładować stres. Zawsze trzeba szukać profesjonalnej pomocy w ośrodku terapii uzależnień od hazardu, tutaj specjaliści zdiagnozują problem i wdrożą najbardziej optymalną terapię.

Leczenie uzależnienia od hazardu w ośrodku terapii uzależnień

Główne etapy rozwoju uzależnienia od hazardu:

 • Pierwszy jest podstawą i objawia się zwiększonym pragnieniem gry.
 • Drugi – charakteryzuje się wzrostem częstotliwości gier, pojawieniem się dyskomfortu psychicznego podczas przerw, któremu towarzyszy drażliwość i niepokój.
 • Po trzecie – pojawia się nieodparta chęć do gry, a wynik nie jest już tak ważny dla gracza, a celem nie jest wygrana, ale samo uczestnictwo. Rodzina, przyjaciele, praca schodzą na dalszy plan, a człowiek koncentruje wszystkie myśli tylko na grze i tym, co się z nią wiąże.

Uzależnienie od hazardu to poważne zaburzenie psychiczne, które pociąga za sobą najbardziej niekorzystne konsekwencje: od zniszczenia rodziny po problemy z organami ścigania. Jej stałym towarzyszem jest depresja, która często prowadzi do samobójstwa. Jeżeli ktoś zauważa u siebie lub bliskiej osoby takie następstwa gier hazardowych powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty z ośrodka terapii uzależnień. Specjalista skieruje osobę uzależnioną do psychoterapeuty i podczas sesji indywidualnych oraz grupowych będzie można ustalić podłoże problemu i sposób wyjścia z uzależnienia. 

Jak pozbyć się uzależnienia od hazardu?

Uzależnienie od hazardu to: kasyno, ruletka, automaty, karty, gry komputerowe, które mają ogromną moc, zdolność zawładnięcia zdrowym umysłem. Skłonność do hazardu jest bardziej powszechna wśród osób niepewnych siebie, skłonnych do naśladownictwa, a także osób o osobowości żądnej przygód. Gry zajmują dużo czasu i pieniędzy. Nie ma możliwości zatrzymania się na czas. Uzależnienie przynosi rodzinie duże problemy (zobowiązania kredytowe, długi, a nawet zagrożenia dla rodziny).

Ośrodek terapii uzależnień
Ośrodek terapii uzależnień alkoholowych

Krąg społeczny się zmienia. Pojawiają się dziwne nowe znajomości. Utrata samokontroli. Ciężki stan emocjonalny: drażliwość, nerwowość, niepokój, rozproszona uwaga. Niestety uzależnienie od hazardu jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia, więc bądźmy szczerzy, nie oczekuj, że przyjdziesz do lekarza na dwie wizyty i wszystko będzie rozstrzygnięte. W takim przypadku będzie to wymagało czasu i dużego wysiłku zarówno ze strony pacjenta, jak i jego otoczenia. Im szybciej zwrócisz się o pomoc do specjalistów w ośrodku terapii uzależnień, tym lepsze rokowanie.

Uzależnienie od gier komputerowych

Uzależnienie od gier komputerowych jest bardziej nowoczesną formą uzależnienia od hazardu. Jednym z głównych objawów, podobnie jak w innych formach uzależnienia, jest tolerancja, coraz większy wzrost czasu spędzanego na grach, a także efekt odstawienia (jeśli osoba jest pozbawiona aktywności, zaczyna doświadczać poważny dyskomfort emocjonalny i fizyczny).

Istotą leczenia każdego rodzaju uzależnienia od hazardu jest znalezienie źródła problemu, dokładnie tego wydarzenia, tej sytuacji, tej części życia, która doprowadziła do tak silnego zaburzenia. Ta praca jest wykonywana z psychoterapeutą w ośrodku terapii uzależnień od hazardu. Dalsza terapia będzie miała na celu wyeliminowanie tego korzenia i nastawienie człowieka na pełne życie bez gier. Konieczna jest ocena stopnia uzależnienia, szczegółowe porady dotyczące dalszego leczenia na wstępnej wizycie lekarskiej.

Przyczyny uzależnienia i sposoby na pozbycie się go

W naszym ośrodku terapii uzależnień program leczenia dobierany jest indywidualnie dla każdej osoby, ponieważ warunki jego rozwoju mogą być zupełnie inne:

 • Chęć relaksu pod koniec dnia pracy.
 • Stresujące sytuacje.
 • Niechęć do rozwiązywania pilnych problemów i tym podobnych.

Główną trudnością dla rodziny i otoczenia jest zauważenie zmian, jakie zachodzą w człowieku w tym czasie. Ponieważ hazard jest chorobą psychiczną, wszystkie jego objawy przejawiają się w zachowaniu i emocjach.

Główne cechy:

 • Pasja do gier trwa zbyt długo.
 • Czas spędzony na grze stopniowo się wydłuża.
 • Osoba nie może przestać grać sama lub wymaga to dużej siły woli.
 • Pomiędzy sesjami gry uzależniony jest spięty, ponury lub agresywny.
 • Radość z wydarzeń i innych rzeczy jest przytępiona, a pozytywne emocje pojawiają się dopiero podczas gry.

Jeśli zauważysz te objawy u bliskiej osoby, zwłaszcza jeśli pieniądze i kosztowności zaczęły znikać z domu, a wszystkie zarobione pieniądze są inwestowane w grę lub osoba zadłuża się, jak najszybciej skontaktuj się z naszym ośrodkiem terapii uzależnień i poproś o profesjonalną pomoc. Nasi terapeuci pomogą graczowi zrozumieć przyczyny uzależnienia od hazardu, zmienić wartości semantyczne i styl życia, aby pozbyć się go na zawsze.