Najlepszy sposób na ochronę wyświetlacza – szkło hartowane

Przejrzysty obraz, wyświetlacz bez pęknięć, dobrze działający ekran dotykowy – to cechy, których pożądamy w swoich telefonach. Aby to osiągnąć przez długi czas użytkowania należy zadbać o swój aparat komórkowy. Nie wystarczy tylko folia ochronna, pod którą po dłuższym czasie dostaje się brud, kurz i zaczyna odklejać się i odstawać od telefonu. Warto rozważyć opcję zamontowania na telefonie szkła hartowanego, które zapewni nam ochronę i komfort użytkowania.

Dlaczego warto zamontować szkło hartowane?

Dzięki zamontowaniu szkła osiągniemy ochronę telefonu przed zarysowaniami. Bardzo często mamy tendencję do noszenia komórki w kieszeni, w której znajdują się często ostre klucze, monety czy inne przedmioty powodujące uszkodzenie powierzchni wyświetlacza. Kobiety często telefon umieszczają w torebce, a w niej luźno przemieszcza się wiele przedmiotów, które podczas przenoszenia mogą uszkodzić nam aparat komórkowy. Zdarza się również, że telefon nam wypadnie z rąk i uderzy o podłogę – szkło hartowane w takim przypadku ma szanse zamortyzować uderzenie i przyjąć siłę na siebie dzięki czemu może pęknąć szkło, ale wyświetlacz pozostanie bez usterek.

Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje szkieł hartowanych – stopień zabezpieczenia porównywany jest w skali twardości. Przy wyborze szkła warto zainwestować w jeden z najwyższych stopni zabezpieczenia:

1 – Łatwo zarysować np. paznokciem

2 – Można zarysować np. paznokciem

3 – Można zarysować za pomocą np. miękkiego drutu

4 – Można zarysować za pomocą np. noża

5 – Można z trudnością zarysować za pomocą np. noża

6 – Można zarysować za pomocą np. pilnikiem. (lub ostrymi narzędziami)

7 – Można nim zarysować szkło dzięki mocnej twardości materiału.

8 – Z łatwością można nim zarysować szkło dzięki mocnej twardości materiału.

9 – Można nim przeciąć szkło dzięki mocnej twardości materiału a sam może zostać zarysowany diamentem

10 – Można go zarysować tylko diamentem.

Sposób montażu szkła hartowanego:

Należy poświęcić chwilę czasu, aby szkło założyć w sposób prawidłowy – dzięki temu unikniemy odcisków palców pod szkłem, kurzu, pyłu czy pęcherzyków powietrza, które będą przeszkadzać w użytkowaniu. Podczas zakupu najczęściej otrzymujemy w zestawie dwie ściereczki. Jedna z nich służy do oczyszczenia ekranu na mokro. Druga z nich służy do wypolerowania ekranu dzięki czemu po zamontowaniu szkła nie będą widoczne smugi.

Idąc po kolei najpierw należy przygotować sobie miejsce do zamontowania szkła – warto aby to było miejsce czyste, bez zabrudzeń gdzie podczas montażu nie ubrudzimy elementów.

Następnie należy dokładnie oczyścić ściereczkami telefon – dla ułatwienia ściereczki często mają nadrukowany numer kolejny. Najpierw używamy ściereczki numer 1 do oczyszczenia telefonu z większych zabrudzeń. Następnie używamy ściereczki numer 2 aby wypolerować powierzchnię.

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie szkła – należy chwycić szkło po bocznych krawędziach nie dotykając płaskiej powierzchni, następnie zdjąć fabryczną folię ochronną.

Przed przyłożeniem szkła do telefonu warto przyjrzeć się z której strony mamy np. głośnik, mikrofon lub inne elementy, na które w szkle znajduje się wycięcie.

Przykładamy szkło do telefonu, dociskamy palec na środku telefonu i chwilę czekamy – szkło samoczynnie przyklei się do ekranu i usunie pęcherze powietrza. Małymi pęcherzykami nie ma co się przejmować – mogę one zniknąć w przeciągu 2-3 dni

Sposób demontażu szkła hartowanego:

Jeżeli użytkownik zainwestował w dobrej jakości szkło oraz zamontował go w sposób prawidłowy – prawdopodobnie przez długi czas nie będzie konieczności jego zdejmowania. Zdarzają się jednak sytuację w których szło pęknie lub chcemy wymienić na nowsze – jak wtedy zdjąć, aby nie uszkodzić telefonu? Szkło nie jest przyklejone żadnym klejem czy inną substancją dlatego bez większego problemu możemy takowe zdjąć. Wystarczy podważyć czymś delikatnie ostrym np. pilnikiem, paznokciem krawędź szkła delikatnie odchylając do góry. Powietrze dostanie się pod powierzchnię i bez większych oporów zdejmiemy szło bez śladów na telefonie. Jeżeli zdejmujemy, aby zamontować kolejne – należy oczyścić wyświetlacz.

Ceny szkła hartowanego:

Decydując się na zakup i rozpoczynając poszukiwania możemy zauważyć, iż na rynku jest duża rozbieżność pomiędzy cenami różnych modeli. Nie warto oszczędzać na inwestycji i przyjrzeć się ofercie. Przede wszystkim należy znaleźć szkło dopasowane do naszego modelu telefonu, następnie sprawdzamy skalę twardości szkła – do telefonu zalecany jest minimum poziom 8h, 9h – zapewni nam to bezpieczeństwo przed zarysowaniami i pęknięciami podczas użytkowania. Następnie sprawdzamy czy do zestawu dołączone są ściereczki – dzięki nim montaż będzie szybki i przyjemny a efekt przejrzysty – nie zawiedziemy się obecnością kurzu, pyłków czy odcisków palców. Zakres waha się od kilku złotych do nawet kilkuset – popularne modele, które zapewniają odpowiednią jakość kosztuje między 20 a 30 złoty.