MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Warsztat samochodowy

Kiedy odwiedzić warsztat samochodowy?

Samochody są wynalazkiem, który naprawdę ułatwił nam codzienne poruszanie się. Dzięki temu można bez problemu pokonywać większe odległości, dojeżdżać do szkoły, pracy i po prostu w łatwy sposób przedostawać się w dany punkt. Czasem jednak te nasze zabawki potrafią sprawiać kłopoty, na których temat my, możemy w ogóle nie mieć pojęcia. Wtedy też na ratunek może nam przyjść warsztat samochodowy. Jednak skąd mamy wiedzieć, kiedy trzeba tam się udać?

Kiedy odwiedzić warsztat samochodowy?

Jest jedna sytuacja, gdy na pewno będziemy świadomi tego, że bez towarzystwa mechanika dla naszego samochodu, nie będziemy w stanie nim więcej jeździć, a tę sytuację jest po prostu brak możliwości odpalenia samochodu. Dobrze jest, gdy auto stoi u nas na parkingu pod domem i nie chce odpalić. Wtedy po prostu wzywamy lawetę i dowozimy auto do naszego warsztatu samochodowego. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy auto zepsuje się na trasie, nagle zacznie coś się dziać i auto zgaśnie. Wtedy też jedynym rozwiązaniem jest wezwanie lawety, jednak co w sytuacji, gdy do domu mamy nawet kilkaset kilometrów, czy nawet jesteśmy w innym kraju? Czasem takich zdarzeń nie da się przewidzieć, jednak w wielu wypadkach jesteśmy w stanie uniknąć wizyty w warsztacie samochodowym, musimy tylko zadbać o to, by regularnie sprawdzać, czy naszemu samochodowi nic nie dolega.

Przegląd techniczny auta

Oczywiście raz do roku każde auto musi odbyć przegląd techniczny i nie odbywa się on w warsztacie samochodowym, lecz w stacji kontroli pojazdów, jednak nie zawsze wykryte tam zostaną wszelkie usterki. W takich miejscach bada się jedynie auto ogólnie i czy nie ma żadnych poważniejszych usterek, uszkodzeń i tym podobnych, przez które samochód może zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego. Do tego jest to tylko jedno badanie na rok, a w ciągu tego roku auto może pokonywać dziesiątki tysięcy kilometrów, w czasie których naprawdę dużo może się stać. Dlatego też należy samodzielnie zwracać uwagę na to, czy z autem wszystko w porządku. Ciężko jest chyba większości z nas sobie wyobrazić, że będziemy w stanie wykryć usterkę, która wystąpi w naszym samochodzie, jednak jest to naprawdę możliwe i wcale nie trzeba pracować w warsztacie samochodowym, żeby to zrobić. Wystarczy mieć dobry słuch, węch i wzrok i to nam wystarczy. Oczywiście nie umożliwi nam to wykrycia każdej usterki, jednak mimo to warto i tak dokładnie sprawdzać i używać zmysłów, by móc, chociażby w ten sposób regularnie dbać o auto.

 

Polecamy również:

Wykrywanie usterek

Zaczniemy może od naszego wzroku i pewnych oczywistych rzeczy, których uczymy się już w trakcie kursu na prawo jazdy. Czyli otwieramy maskę, jeśli nie wiemy, jak to zrobić, prosimy o pomoc kogoś znajomego, czy też nawet podjeżdżamy do warsztatu samochodowego i tam na pewno ktoś nam pokaże, jak to powinno się robić. Niestety taka oczywista rzecz niektórym naprawdę sprawia problemy. Gdy już to zrobimy, to sprawdzamy najważniejsze płyny w naszym aucie, czyli olej, który sprawdza się za pomocą specjalnego bagnetu, na którym jest wskaźnik, a także płyn do chłodnicy. Należy jednak uważać, szczególnie otwierając zbiorniczek wyrównawczy, ponieważ gdy auto jest rozgrzane, to w górę może buchnąć nam bardzo gorąca para, a nawet płyn i bardzo łatwo jest się oparzyć. Jednak prócz takiego regularnego sprawdzania, naszym wzrokiem powinniśmy również obserwować, czy może pod auto nie wycieka żaden płyn, czy na silniku nie ma żadnych wycieków, a jeśli są, to warto, chociażby szybko określić, z którego mniej więcej miejsca jest wyciek, dzięki czemu w warsztacie samochodowym szybciej będą mogli stwierdzić źródło wycieku. Wzrokiem możemy także określić, czy nasze auto zawsze stoi równo, czy może w którymś miejscu jest za bardzo obniżone. Może to być bardzo ważny znak, ponieważ auto, które jest nierówne, może być dla nas niebezpieczne, ponieważ może nas ściągać podczas jazdy na którąś ze stron jezdni.

Jeśli chodzi o słuch, to pozwoli on nam bardzo szybko wykryć usterkę, ponieważ zwracamy uwagę na każdy niepokojący odgłos, który różni się od standardowego dźwięku auta. Gdy tylko usłyszymy jakieś stukanie, turkotanie, warczenie, a nawet, że silnik pracuje za głośno, to bardzo szybko należy udać się do warsztatu samochodowego. Węch pomoże nam wykryć, czy może w trakcie jazdy nie dochodzi do wycieku jakiegoś płynu, który się ulatnia, czasem możemy wyczuć zapach spalenizny, dymu, a czasem może to być coś niegroźnego, na przykład pleśń, która powstała w klimatyzacji, nawiewie. Może to dla auta nie jest groźne, ale niektóre osoby mogą na to bardzo źle reagować. Z każdą wykrytą usterką zawsze warto udać się do warsztatu samochodowego, nim będzie za późno. Odkładanie każdej naprawy na później może skutkować tym, że w aucie będzie dochodzić do kolejnych usterek. W ten sposób tylko powiększamy koszty, które są chyba dla nas tylko niepotrzebnym wydatkiem.

 

Polecamy:

 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl