Jeździectwo konne to atrakcyjny sport i ciekawa pasja

Jeździectwo konne jest coraz popularniejszą dyscypliną, gdyż ostatnio bardzo cenimy sobie więź z naturą. Rodzice chętnie inwestują w lekcje jazdy konnej dla dzieci, ponieważ rozwijają one u nich zdolności ruchowe i poprawiają koordynację. Rozwijają także empatyczne podejście do zwierząt, uczą współpracy i wytrwałości. Osoby, które od dziecka pobierają lekcje jeździectwa, mogą pochwalić się znakomitą zwinnością i zdrowo prezentującą się sylwetką.

Ile kosztują lekcje jazdy konnej?

Jeśli lubisz zwierzęta i preferujesz aktywne spędzanie wolnego czasu, z pewnością myślałeś o tym, by zapisać się na lekcje jeździectwa. Cena lekcji będzie uzależniona od tego, jak długo będą one trwały. Indywidualne zajęcia z instruktorem będą nieco droższe od zajęć grupowych. Pamiętaj, że w dobrej szkółce jeździeckiej nauka odbywa się w niewielkich grupach, np. czteroosobowych. Jeśli uczestników zajęć byłoby zbyt dużo, instruktor nie byłby w stanie obdarzyć każdego z nich taką uwagą, jaka potrzebna jest do tego, by skorygować wszystkie błędy. Jeśli chcesz szkolić się w efektywny sposób, być może lepiej będzie zainwestować w indywidualne lekcje i akcesoria jeździeckie https://www.truerider.eu/, które będą nieco droższe, ale pozwolą Ci skupić się wyłącznie na sobie. Aby jeszcze lepiej zrozumieć zachowanie zwierzęcia, rozważ wypożyczenie albo zakup poradników, które wyjaśniają język ciała koni.

Czy lekcje jazdy konnej są dla wszystkich?

W okresie dzieciństwa błyskawicznie przyswajamy wszystkie umiejętności. Również jeździectwo jest dyscypliną, którą najlepiej i najszybciej opanowuje się w dzieciństwie. Ale czy to oznacza, że osoby dorosłe nie mogą już udać się na swoją pierwszą lekcję jazdy konnej? Zdecydowanie nie! Jeśli marzysz o tym, by zapisać się do szkółki jeździeckiej, możesz to zrobić w każdym wieku. Wszak liczą się chęci i determinacja. Duża ilość pozytywnych emocji, jakie wyzwalają w nas kontakty z przyjaznymi końmi, będzie sprzyjała zapamiętywaniu. Niektóre osoby, które szukają szkoły jeździeckiej, zastanawiają się nad tym, czy istnieją przeciwwskazania do jazdy na koniu. Jeśli cierpisz na jakieś choroby lub schorzenia, skonsultuj się z lekarzem, który z pewnością będzie wiedział, czy w Twoim przypadku jazda konna jest wskazana. Wiedz jednak, że przeciwwskazań do jazdy konnej jest bardzo niewiele. Specjaliści wręcz podkreślają, że terapeutyczne właściwości jazdy konnej zbawiennie wpływają na różnego rodzaju dolegliwości.

Lekcje jazdy konnej dla dzieci to wspaniały prezent

Każde dziecko powinno mieć możliwość próbowania nowych rzeczy, gdyż dzięki temu będzie mogło rozpoznać, jakiego rodzaju zajęcia najbardziej je interesują lub sprawiają największą frajdę. Wykupienie kilku lekcji jeździectwa dla dzieci będzie dobrym pomysłem, gdyż dziecko nawiąże dzięki nim kontakt ze zwierzęciem, co nauczy je empatii. Pomoże to też pokonać lęki, a zakończona z sukcesem lekcja umocni wiarę w siebie. Nawet jeśli dziecko nie będzie chciało rozwijać nowego hobby, odbyte lekcje jeździectwa zaowocują cennym doświadczeniem. Jeśli chcemy zarazić miłością do koni małe dziecko, poczekajmy z wykupieniem lekcji do momentu, aż skończy siedem lat. W tym wieku dziecko będzie już mogło zapanować nad koniem, czy kucykiem. Młodsze dzieci można zabierać do stajni, by obserwowały, w jaki sposób pielęgnuje się konie, a także by próbowały nawiązywać z nimi pierwsze kontakty. Z pewnością wizyta w stajni da im wiele radości i rozwinie miłość do zwierząt.

Co będzie potrzebne na pierwszą lekcję jazdy konnej?

Postanowiłeś, że zapiszesz się na lekcje jeździectwa? Koszty, jakie ponoszą osoby zaangażowane w to hobby, bywają często dość wysokie. Nie musisz jednak być specjalnie majętny, by zapisać się na kilka początkowych lekcji. To dopiero dzięki nim dowiesz się, czy jeździectwo jest rzeczywiście zajęciem dla Ciebie. Wystarczy, że założysz wygodne legginsy( jeżeli masz to bryczesy https://www.truerider.eu/kategoria/bryczesy ), najlepiej takie, które nie mają zbyt grubych szwów po wewnętrznej stronie, gdyż mogłoby to spowodować otarcia. Wybierz niesznurowane buty na lekkim obcasie, które zapewnią stabilność stopom w strzemionach. Na miejscu będziesz mógł wypożyczyć kask lub toczek jeździecki, który jest absolutnie koniecznym nakryciem, chroniącym głowę.  Postaraj się, aby Twoje ubrania do jazdy konnej miały spokojne kolory – jaskrawe barwy mogłyby zaniepokoić konia. Zrezygnuj też z wisiorków, widocznych zamków i sznurków, gdyż koń może próbować je skubać. Pamiętaj, aby wszystkie elementy ubioru były dla Ciebie wygodne i w żaden sposób nie krępowały ruchów. Zwiąż włosy, nie zapomnij także o rękawiczkach!

Gdy już odbędziesz kilka pierwszych lekcji i opanujesz poruszanie się konno w trzech krokach, będziesz mógł nadal rozwijać swoje hobby, biorąc udział w zawodach, czy w festiwalach dla miłośników koni. Z pewnością znajdziesz wiele sklepów jeździeckich, w których będziesz mógł wyposażyć się w niezbędne akcesoria do jazdy konnej. Być może kiedyś rozważysz nawet zakup własnego konia, a swoją pasją zarazisz także przyjaciół i rodzinę, dzięki czemu aktywnie i ciekawie spędzicie czas.