Moje Centrum Edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Chusta do noszenia dziecka - od kiedy?

Chusta do noszenia dziecka – od kiedy?

Nie da się ukryć, że to, w jaki sposób nosimy dziecko, ma ogromny wpływ na jego rozwój i zdrowie. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się noszenie maluszków w chustach- jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele zalet. Od kiedy możliwe jest noszenie dziecka w chuście? Jakie wiązanie dla noworodków wydaje się być najlepsze? Ile czasu dziecko może przebywać w chuście? Dlaczego noszenie dziecka w chuście jest korzystne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Od kiedy możliwe jest noszenie dziecka w chuście?

Z pewnością wielu rodziców zastanawia się, od jakiego wieku możliwe jest noszenie dziecka w chuście. Otóż okazuje się, że jest to na tyle bezpieczne rozwiązanie, że możliwe jest to właściwie chwilę po narodzinach. Co więcej, w chuście mogą nawet znajdować się wcześniaki, o ile osiągną wagę półtorej kilograma i są w stanie samodzielnie oddychać. Możemy być pewni, że naszemu maleństwu nie stanie się żadna krzywda. Na temat chusty dla niemowlaka można usłyszeć wiele różnych mitów, które w praktyce nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Dość powszechna jest opinia, że nie należy nosić dzieci, bowiem przyzwyczajają się do tego. Niewiele osób zdaje jednak sobie sprawę z tego, że noszenie dziecka jest czymś, co doskonale zna, bowiem noszone jest już w brzuchu. Według wielu chusta do noszenia powoduje, że dziecko nieprawidłowo się rozwija, bowiem znajduje się w pozycji pionowej. W praktyce jednak dziecko leży bezpośrednio na rodzicu, w końcu opiera głowę, ma podwiniętą miednicę przy jednoczesnym zgięciu kolan. Tak więc nie jest to typowa pozycja pionowa. 

Jakie wiązanie dla noworodków jest najlepsze?

Dość często pojawiającym się pytaniem jest to, które z wiązań jest najbardziej optymalne dla noworodków. W praktyce odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest łatwa i wymaga odpowiednich przemyśleń. Dla wielu osób jest to jednak kangur, bowiem gwarantuje równomierny ciężar ciała przy jednoczesnej stabilizacji bocznej. Chusta dla noworodka może być także wiązana jako kieszonka, jednakże większość specjalistów uważa, że znajduje się na drugim miejscu, zaraz po kangurku. Możliwe jest także noszenie dziecka w pleckach, czyli motaniach- dziecko znajduje się wówczas na plecach. W praktyce jednak każdy z nas woli widzieć malucha. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze. Plecak zalecany jest w sytuacji, kiedy dziecko jest w stanie samodzielnie trzymać główkę.

 

Ile czasu dziecko może przebywać w chuście?

Skoro wiemy już, od kiedy możemy nosić dziecko w chuście, a dodatkowo zdajemy sobie sprawę z tego, które z wiązań wydaje się być najbardziej optymalnym rozwiązaniem, warto zainteresować się jeszcze tym, ile czasu dziecko może przebywać w chuście. Oczywiste jest, że nie powinniśmy nosić dziecka cały dzień, bowiem może mieć to negatywny wpływ na rozwój. Na podstawie badań specjaliści wywnioskowali, że najbardziej optymalnym zakresem czasowym są dwie godziny. Jednak nie jest to stała zasada- może być od czasu do czasu modyfikowana. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której dziecko będzie zachustowane nieco dłużej, nie będzie to niosło żadnych konsekwencji. Chusta do noszenia dziecka doskonale sprawdzi się w przypadku nieco dłuższych spacerów, ewentualnie w trakcie trwania wycieczek. Nie możemy jednak zapominać o tym, że po dłuższym spacerze dziecko powinno móc znajdować się na płaskim podłożu. Jest to bowiem najbardziej optymalna pozycja do rozwoju poszczególnych umiejętności. W praktyce oznacza to, że maluszek może ćwiczyć trzymanie główki. W późniejszym czasie zacznie odwracać się na boki i podnosić się do czworaczej pozycji. Tak więc chusta do noszenia niemowlaka jest często bardzo przydatna, jednakże musimy każdorazowo pamiętać o umiarze.

Dlaczego noszenie dziecka w chuście jest korzystne?

Z pewnością niektórzy rodzice wciąż nie rozumieją, dlaczego chusta do noszenia noworodka jest tak chętnie wybierana. Warto przede wszystkim wspomnieć o wielu zaletach tego rozwiązania. Okazuje się, że dzieci, które noszone są w chustach, zdecydowanie rzadziej płaczą, dodatkowo są spokojniejsze. Dziecko może obserwować to, co się dzieje wokół życia osoby dorosłej, w konsekwencji uczy się reguł i zasad działania niektórych przedmiotów. Warto także wspomnieć o silnej więzi. Dziecko, które noszone jest w chuście charakteryzuje się lepszym rozwinięciem emocjonalnym. Oprócz tego, że czuje się bezpiecznie, to dodatkowo w błyskawicznym czasie nabiera zaufania do rodzica, co jest bardzo istotną kwestią. Nie w sposób nie wspomnieć o mniej dolegliwych kolkach. Są one nieuniknione w pewnym etapie rozwoju dziecka. Jest to niestety moment, w których pomoc dziecku jest bardzo utrudniona. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem wydaje się być noszenie w chuście- zapewnia ulgę ze względu na delikatny masaż brzucha przy jednoczesnym rozgrzewaniu. Dodatkowo chusta to także łatwiejsza aklimatyzacja dla noworodków.