Moje Centrum Edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Dyski SSD

Dyski SSD : Nniezależnie od tego czy planujesz zbudowanie swojego własnego komputera zupełnie od początku, czy tylko chcesz zmodyfikować swój stacjonarny lub przenośny komputer przez dodanie do niego nowego sprzętu, dyski SSD to w dzisiejszych czasach jedna z pierwszych rzeczy, jakie powinno się brać pod uwagę. Mają wiele pozytywnych stron i potrafią ożywić niejeden starszy sprzęt, który wydawał się już mieć najlepsze czasy za sobą.

Czym są dyski SSD?

SSD to skrót od angielskiego określenia „Solid State Drive” (nie „Disk”). Po polsku jest zazwyczaj nazywany dyskiem półprzewodnikowym, choć ta nazwa jest na tyle skomplikowana, że łatwiej mówi się po prostu „SSD”. To urządzenie pamięci masowej, które zapisuje informacje zazwyczaj w oparciu o pamięć typu flash, choć są dostępne również inne możliwości, takie jak SRAM oraz DRAM. Co to oznacza? Tak naprawdę dyski SSD robią dokładnie to samo, co konwencjonalne dyski twarde (HDD), czyli zapisują wszystko, co każemy im zapisać. Chodzi na przykład ulubione zdjęcia, filmy, programy czy piosenki. Nie robią tego jednak tak samo. SSD oraz HDD różnią się od siebie właśnie sposobem zapisu, który wynika z ich konstrukcji. Zwykły twardy dysk składa się z jednej lub większej liczby płyt, które mogą przypominać typowe „krążki” CD. Dane, które są na nich zapisane odczytuje się przy pomocy specjalnych głowic podczas ruchu płyty.

W przypadku dysków SSD nie dochodzi do żadnego ruchu (stąd nazwa „solid state” – stan stały) i nie ma on ani płyt, ani żadnych innych ruchomych elementów. Nie występuje tu żadna funkcjonalność odczytu z części mechanicznych, a dane są przechowywane w elektronicznych modułach, podobnie jak na przykład w przypadku pamięci USB. Wykorzystanie pamięci typu flash z punktu widzenia elektryczności oznacza, że do zapisywania i zachowywania danych nie jest potrzebne używanie fizycznego napięcia dysku. To znacznie zwiększa szybkość dokonywania zapisu, a co za tym idzie efektywność działania dysku.

 

Wiele osób używa obecnie dysków SSD jako dodatku do tradycyjnego, podstawowego dysku twardego. Dzięki zapisywaniu danych przy pomocy modułów pamięci elektronicznej z pominięciem elementów mechanicznych są one bowiem znacznie szybsze, dzięki czemu na przykład można przy ich pomocy łatwiej startować system czy poszczególne programy. Jednocześnie duże pliki lepiej przechowywać na dyskach HDD, charakteryzujących się większą pojemnością. Co prawda w ostatnim czasie rozwój pojemności dysków półprzewodnikowych postępuje z dużą szybkością, ale nadal ich maksymalna pojemność jest jednak wyraźnie mniejsza niż dysków mechanicznych.

Zalety dysków SSD

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy dyski SSD są lepsze od konwencjonalnych dysków twardych, bo zależy to od konkretnych potrzeb, ale bez wątpienia jest kilka elementów, w których zdecydowanie wyprzedzają konkurencję. Oto one:

  • szybkość działania – mechanizm zapisywania i przetwarzania danych zastosowany w dyskach SSD sprawia, że są one znacząco szybsze niż zwykłe dyski twarde. Oprócz wspomnianego uruchamiania systemu można to docenić szczególnie na przykład przy kompresji filmów czy wyszukiwaniu plików, które zajmuje znacznie mniej czasu,
  • wytrzymałość – lepszą wytrzymałość gwarantuje dyskom SSD brak ruchomych części mechanicznych. W przypadku dysków HDD są one wrażliwe na wstrząsy i wibracje; dysków SSD to nie dotyczy. Są one również znacznie lepiej przystosowane do działania w wysokich temperaturach,
  • mniejsze zużycie prądu – dyski półprzewodnikowe nie powodują takiego zużycia prądu jak tradycyjne dyski twarde, dzięki czemu działają szybciej i bardziej efektywnie, a do tego nie nagrzewają się tak bardzo,
  • wielozadaniowość – dyski SSD znacznie lepiej radzą sobie z wykonywaniem wielu procesów jednocześnie, co pozwala użytkownikowi na komfortowe korzystanie z kilku programów w tym samym czasie,
  • ciche działanie – brak konieczności przesuwania głowicy po płytkach sprawia, że działanie dysków półprzewodnikowych jest niemal zupełnie niesłyszalne,
  • mniejsza waga – typowa waga dysku SSD jest o kilkadziesiąt gramów mniejsza niż przeciętnego dysku twardego. Ma to szczególnie duże znaczenie dla zastosowania w przenośnych urządzeniach, których rozmiar i jak najniższa waga są bardzo ważnymi atutami.

Zastosowanie dysków SSD

Dyski SSDDyski SSD znakomicie sprawdzają się w mniejszych urządzeniach, takich jak komputery przenośne, w których ze swoimi mniejszymi rozmiarami mieszczą się lepiej, a posiadanie mniejszej maksymalnej pojemności nie ma aż tak dużego znaczenia . Za to ciągle jeszcze ze względu na większą maksymalną pamięć dysków mechanicznych to właśnie one są częściej używane jako podstawowe w komputerach stacjonarnych. Dyski SSD mogą służyć jako ich uzupełnienie.

Dobrze też mogą sprawdzać się w środowisku przemysłowym, co zawdzięczają swojej wysokiej odporności na skrajne temperatury. Przemysłowe komputery często są umieszczane w zakładach, w których panują temperatury wysokie, a tych tradycyjne twarde dyski nie znoszą najlepiej. W takich sytuacjach znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem są właśnie dyski półprzewodnikowe, którym nie jest straszna nawet temperatura w granicach +80 °C.