MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Wynajem busów – czy warto?

Wynajem samochodów cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, tak samo jest w przypadku wynajmu większych pojazdów, takich jak busy. Dla niewielkich grup osób wynajęcie busa może być dużo lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż podróżowanie kilkoma samochodami osobowymi.

Rynek usług wynajmu pojazdów jest już tak dobrze rozwinięty w naszym kraju, że wynajem busa dostosowanego( wynajem busa szczecin https://www.readyrent.pl/wynajem-aut-9osobowych-szczecin.html ) do konkretnych potrzeb pasażerów nie stanowi żadnego problemu. Dlatego też warto mieć na uwadze możliwość wynajmu takiego pojazdu, gdy wybieramy się w podróż. Wynajem jednego większego busa jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym niż podróżowanie kilkoma mniejszymi samochodami.

  • Pojemność busów

Warto zdawać sobie sprawę, że w ogólnym znaczeniu słowa „bus”, zawierają się modele pojazdów przewożące od dziewięciu do dwudziestu osób (czasem więcej). Raczej w przypadku grupy mniejszej niż dziewięć osób lepiej zastanowić się nad wynajęciem dużego samochodu, a nie busa. W takim przypadku wynajem busa będzie dużo droższy, ponieważ płacimy również za przestrzeń, która nie zostanie zajęta przez pasażerów. Duże firmy wynajmujące busy posiadają rozbudowaną ofertę, która pozwala na wynajem pojazdu dostosowanego nie tylko do ulic miast, ale i terenów górskich. Może dobrym rozwiązaniem będzie wynajem aut dostawczych https://www.readyrent.pl/.

  • Wynajem kierowcy

W przypadku wynajmu busów, tak jak przy wynajmie dużych autobusów, firmy często oferują możliwość wynajęcie kierowcy. Nie jest to przymus i jeśli nie czujemy takiej potrzeby, nie warto dopłacać.

Wynajem kierowcy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują wynajęcie busa dla gości dojeżdżających na wesele lub inną uroczystość, gdzie pojawia się alkohol, a impreza kończy się późno w nocy i zarówno goście jak i gospodarze są zmęczeni. Natomiast gdy planujemy rodzinną wycieczkę, nie warto dodatkowo inwestować. Z drugiej strony, jeśli decydujemy się na podróż w odległe miejsce na wakacje, być może warto wynająć kierowcę, który będzie dokładnie znał trasę i nie stracimy czasu na poszukiwanie właściwej drogi.

Polecamy także:

Podsumowując, wynajem kierowcy to dobra opcja, którą warto rozważyć. Jednak łączy się z wyższymi kosztami, o czym też niestety, trzeba pamiętać. Dodatkowo musimy zdawać sobie sprawę, że wynajem kierowcy jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ w takim przypadku jesteśmy zwolnieni z odpowiedzialności za ewentualny wypadek i zniszczenie busa. Kierowanie tak dużym pojazdem dla wielu osób może nie być zbyt komfortowe.

Niekiedy też niektóre firmy nie wynajmują największych busów bez kierowcy, nawet jeśli osoba chcąca wynająć większy pojazd ma stosowane uprawnienia. Warto w tym miejscu przypomnieć, że podstawowa kategoria B prawa jazdy uprawnia jej posiadaczy do jazdy pojazdami do 3,5 tony, zabierającymi na pokład maksymalnie dziewięć osób wraz z kierowcą. W przypadku większych pojazdów potrzebna jest dodatkowa kategoria D1, która obejmuje małe autobusy przewożące do szesnastu pasażerów. Jeśli nie mamy ukończonego odpowiedniego kursu lub znajomego, który taki kurs ukończył, musimy dodatkowo wynająć kierowcę.

  • Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Wiele osób głównie skupia się na cenie za wynajem busa, ale poza tym są również inne aspekty na które należy zwrócić szczególną uwagę. Mogą one bowiem sprawić, że w ogólnym rozrachunku, znaleziona przez nas, na pierwszy rzut oka, tania opcja okaże się niekorzystna i pełna ukrytych kosztów.  

Pierwszym ważnym punktem jest upewnienie się, że w razie potrzeby możemy wydłużyć czas korzystania z busa na tych samych zasadach, bez dodatkowych opłat. Ważny jest również limit kilometrów. Niektóre firmy naliczają dodatkową opłatę lub zwiększają cenę jeśli nie oddamy busa na czas, podczas gdy inne po prostu ten czas wydłużają na wcześniej ustalonych zasadach.

Drugim ważnym punktem jest pakiet ubezpieczeń oraz możliwość dostarczenia przez firmę auta zastępczego w przypadku awarii lub wypadku nie spowodowanego z winy wypożyczającego. W przypadku, kiedy okaże się, że wypożyczony przez nas pojazd okaże się niezdatny do jazdy, powinniśmy mieć możliwość szybkiej wymiany na inny. W innym przypadku może i otrzymamy rekompensatę, ale zostaniemy bez środka transportu. Dobrze, jeżeli firma wynajmująca busy oferuje pakiet dodatkowego ubezpieczenia assistance obejmujący również podróż za granicę.  

Trzeci punkt, to prośba o szczegółowe opisanie stanu pojazdu. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeczytać opis wynajmowanego pojazdu i zestawić go z jego rzeczywistym stanem. Oczywiście nie jesteśmy w stanie sprawdzić dokładnie stanu technicznego pojazdu, ale warto upewnić się, czy w umowie pojawiły się ewentualne usterki estetyczne, jak zarysowane lakieru. Raczej nie chcielibyśmy, aby firma posądziła nas o uszkodzenie, którego nie dokonaliśmy.

Dla naszej własnej wygody możemy skontaktować się z kilkoma firmami wynajmującymi busy i poprosić je o przesłanie wstępnej umowy do wglądu. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami i wybrać najkorzystniejszą ofertę.