MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Jaka stawka VAT na części samochodowe?

Jaka stawka VAT na części samochodowe?

Jeśli posiadasz samochód, to zawsze przychodzi moment, kiedy trzeba go naprawić i wymienić jakieś części. I tu zaczyna się długie poszukiwanie i rozważanie odpowiednich części kia. Każdy, kto chce kupić części do aut koreańskich staje przed dylematem: szukać części w sklepie internetowym czy w sklepie przy warsztacie samochodowym. Wielu nowoczesnych kierowców stawia na zakupy w sieci.

Wymiana wadliwych części samochodowych

Nie można stwierdzić, że część kia jest wadliwa, dopóki nie wykazuje objawów awarii lub nieprawidłowego działania. Małe pęknięcia lub wgniecenia w części, gdy pozostawione bez nadzoru, mogą siać spustoszenie w całym systemie samochodu. Mechanizm samochodu obejmuje różne systemy powiązane ze sobą, a nawet jeśli jedna część systemu nie działa prawidłowo to może to spowodować poważne uszkodzenie innych części. Tym samym tak istotne są regularne wizyty u mechanika, który skrupulatnie sprawdza stan części do aut japońskich i koreańskich.

Odpowiedni dobór części samochodowych

W sklepach internetowych znajdują się katalogi, w których można znaleźć szeroki wybór rodzajów, marek i cen dowolnych części samochodowych. Każda pozycja ma odpowiednie zdjęcie i szczegółowy opis (specyfikacja techniczna, producent, wymiary, itp.) Większość sklepów internetowych pozwala na porównanie cen i w opisach części samochodowych wskazuje, czy jest to oryginał czy odpowiednik budżetowy. Dużym plusem sklepów internetowych z częściami samochodowymi do japończyków jest to, że nie tylko skracają czas poszukiwania części zamiennych, ale również pozwalają znaleźć to, czego szukasz bez zbędnej zwłoki zgodnie z następującymi parametrami technicznymi: nazwa marki, model, rok produkcji samochodu oraz numer VIN. Podczas zakupów w sklepie internetowym, można również zaoszczędzić pieniądze, ponieważ ten rodzaj sklepu działa z niższą marżą i często oferuje części samochodowe z przyzwoitymi rabatami. Stawka VAT w przypadku zakupu części samochodowych wynosi 23%.

Rodzaje części samochodowych

Oryginalne części samochodowe japońskie to komponenty, które były zainstalowane w Twoim samochodzie podczas jego produkcji. Zazwyczaj oryginalne części zamienne są bardzo wysokiej jakości, ale dość drogie w cenie. Często takie części są produkowane pod marką producenta samochodów. Części samochodowe OEM są produkowane na urządzeniach producenta. Oznacza to, że przy ich produkcji wykorzystywane są te same komponenty, materiały i technologie, które były stosowane przez firmę, która wyprodukowała daną markę i model samochodu. Różnica w stosunku do oryginału jest taka, że części mogą być produkowane do innych marek samochodów. Części OEM posiadają również pieczęć aprobaty producenta samochodu, co gwarantuje, że wyprodukowane części samochodowe są oryginalnymi produktami. Jakość takich części jest bardzo wysoka, a ich cena jest nieco niższa od oryginału. Części samochodowe z odzysku to części używane, które zostały zdemontowane. Wymienia się w nich zużyte elementy, a następnie ponownie montuje, ale już z nowymi podzespołami. Następnie są one sprawdzane, aby upewnić się, że działają jak nowe. Takie części samochodowe zazwyczaj spełniają swoje funkcje w taki sam sposób jak nowe, a ich cena jest znacznie niższa.

Części samochodowe wymagające kontroli

Hamulce są, bez wątpienia, najbardziej kluczową częścią samochodu. Żaden kierowca nie odważy się prowadzić z zużytymi hamulcami, ponieważ nie można być w stanie wykonać bezpiecznego zatrzymania lub nawet zwolnić w razie potrzeby. Aby zrozumieć, co musi być kontrolowane, właściciele samochodów muszą znać układ hamulcowy. Mimo, że jest on skomplikowany, należy pamiętać o pedale hamulca, klockach hamulcowych i tarczach. Podczas gdy większość z nas jest zaznajomiona z pierwszymi dwoma, definicja tarcz hamulcowych, dużych srebrnych części po wewnętrznej stronie koła, jest całkiem nowa. Tarcie zużywa tę część w czasie, tworząc wżery lub korozję. Tak więc w celu utrzymania wydajności hamulców, tarcze hamulcowe muszą być regularnie sprawdzane. Opony to jeden z aspektów, które większość właścicieli samochodów ignoruje w swoim harmonogramie konserwacji samochodu. Mimo to, jest to jeden z najważniejszych aspektów. Choć większość ludzi czeka 4-6 lat, aby przekonać się, czy konieczna jest wymiana opon, trzeba to robić regularnie. Sprawdź bieżnik opony za pomocą prostego testu piórkowego, a także sprawdź, czy ciśnienie jest w porządku. Kup prosty ciśnieniomierz do opon. Ciśnienie w oponach zmienia się wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz. Dlatego należy je kontrolować. Sprawdź u producenta samochodu, jakie jest właściwe ciśnienie. A na podstawie bieżnika zdecyduj, czy musisz wymienić opony. Jeśli filtr powietrza w Twoim samochodzie jest zatkany, spowoduje to wzrost zużycia paliwa. Poza tym, będzie to miało wpływ na wydajność samochodu poprzez zmniejszenie mocy. Może to również odebrać silnikowi zdolność do płynnej pracy, a nawet spowodować jego zgaśnięcie. Filtry powietrza powinny być regularnie sprawdzane przez mechanika.