MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Deska wakesurf - sklep internetowy i poradnik zakupowy

Deska wakesurf – sklep internetowy i poradnik zakupowy

Deska wakesurf – sklep internetowy i poradnik zakupowy – wakesurfing to jeszcze mało znany sport, który należy do kategorii sportów wodnych. Polega na tym, że rider (czyli osoba będąca na desce) znajduje się na wodzie, tuż za łodzią. Nie jest jednak w żaden sposób połączona z łodzią (nie łączy ich linka ani uprząż). Pojazd jest jednak ważnym elementem tego sportu.

Po pierwsze służy do wyprowadzenia ridera poza brzeg. Osoba na desce płynie za łodzią, podpięta za pomocą linki, następnie na ustalonej wysokości odpina linkę, by przemieszczać się po wodzie na fali, wytworzonej przez pojazd. Wakeserferzy używają do tego celu specjalnie zaprojektowanych desek zwanych wakesurfami. Czym różnią się od klasycznych desek? Jak wybrać tę odpowiednią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule. 

Czym różni się deska do wakesurfingu?

W przypadku sprzętu, jakim jest deska wakesurf sklep internetowy nie zawsze ma ją w swojej ofercie. Dyscyplina wciąż się rozwija, dlatego sprzęt do jej uprawiania posiadają wyspecjalizowane sklepy lub te, które mają bardzo bogaty asortyment sprzętów wodnych. Czym wyróżnia się deska do wakesurfingu? Zwykle jest krótsza niż klasyczna deska surfingowa, co wynika ze specyfiki tego sportu. Natomiast obie mają zbliżony kształt. Zarówno sprzęt wakesurfingowy, jak i surfingowy są kierunkowe oraz mają lekko uniesiony nos, który jest widocznie węższy od taila. Istnieją jeszcze inne modele desek wakesurfingowych, które stworzono w taki sposób, by ułatwić wykonywanie trików oraz jazdy dwukierunkowej. Najczęściej ich końce są symetryczne, dzięki czemu lądowanie na powierzchni wody może odbywać się na wiele sposobów, a przy tym jest bezpieczne. Każda z nich gwarantuje ogrom doskonałej zabawy i przyjemności z wodnych szaleństw.

Zakup kontrolowany

W przypadku sprzętu, jakim jest deska wakesurf sklep internetowy może zaproponować kilka jej rodzajów. Zakup pierwszej może powodować wiele wątpliwości i dylematów. Wiele osób zastanawia się, czy można zastosować deskę do innych sportów wodnych, zwiększając tym samym zakres jej przydatności. Dzieje się tak również dlatego, że amatorskie i profesjonalne sprzęty do sportów wodnych sporo kosztują, a zakup deski do różnych odmian zabawy w wodzie wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Aby obniżyć koszty, można skorzystać z wypożyczalni sprzętu lub zakupić model używany. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup nowej deski, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które decydują o jej funkcjonalności. Poza wyborem ciekawej grafiki, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry techniczne.

Długość deski wakesurf

Deska wakesurf - sklep internetowy i poradnik zakupowy
Deska wakesurf – sklep internetowy i poradnik zakupowy

W przypadku sprzętu, jakim jest deska wakesurf sklep internetowy zwykle proponuje produkty o różnej długości. Długość należy dobierać w zależności od wagi jej użytkownika. Im większa waga, tym dłuższa powinna być deska, ponieważ wtedy lepiej spełni swoje zadanie i pozwoli zachować bezpieczeństwo na wodzie. Długość deski ustalana jest zwykle w centymetrach. Zbyt długi sprzęt może utrudnić kontrolowanie pozycji. Z kolei krótka deska ma niewystarczającą powierzchnię, by utrzymać jej użytkownika na powierzchni wody. Lepiej sprawdza się podczas wykonywania rotacji, ale w trakcie lądowania sprawia wrażenie podtapiania. Najczęściej każdy model posiada dokładny opis sprzętu, zawierający informacje o długości deski, jak i optymalnej wadze użytkownika. Dane te mogą różnić się w zależności od producenta, dlatego warto zapoznać się z konkretnym opisem modelu.

Szerokość deski wakesurf

Szerokość deski decyduje o jakości wykonywanych trików. Przede wszystkim zapewnia łatwość odrywania się od powierzchni wody (tzw. pop) oraz przechodzenia z boku na bok. To oznacza, że węższe modele umożliwiają szybsze osiąganie maksymalnego skrętu, ale zmniejszają możliwość wykonania popu – w przeciwieństwie do szerokich modeli. Jak wybrać ten parametr? Wszystko zależy od wielkości fali i planowanych akrobacji. W przypadku wysokich fal lepiej sprawdzą się deski szerokie, które pozwalają bezpiecznie i miękko lądować. Natomiast przy mniejszych falach można wykorzystać deski węższe. 

Deska wakesurf sklep internetowy a flex

Obcobrzmiący termin flex to po prostu elastyczność deski stosowana zwykle na jej przodzie (nose) oraz tyle (tail). W ten sposób producenci tworzą specjalne ugięcia w obu tych częściach, by ułatwić pokonywanie przeszkód na wodzie. Triki takie jak pressy i tapy mogą okazać się prostsze jeśli zarówno przednia (nose), jak i tylna (tail) część delikatnie się uginają w czasie przenoszenia ciężaru ciała na omówione części deski. W związku z tym zaleca się, by przy wyborze desek do pokonywania przeszkód zwrócić uwagę na jej miękkość.

Deska wakesurf sklep internetowy a waga użytkownika

Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku sprzętu, jakim jest deska wakesurf sklep internetowy oferuje produkty o różnej wadze. Cięższe modele powodują większy opór, co wymaga większej sprawności i lepszych umiejętności. W związku z tym polecane są użytkownikom bardziej zaawansowanym. Początkującym rekomenduje się modele lżejsze, będące jednocześnie nieco droższe.