MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Historia drukarstwa na świecie

Historia drukarstwa na świecie

Historia drukarstwa na świecie przeszła w ciągu ostatnich kilku stuleci zadziwiającą przemianę. Od profesjonalnych dziedzin po druk cyfrowy, który każdy z nas może wykonać w domu. Jak powstała typografia i co na nią wpłynęło?

Historia druku – co o niej wiemy?

W ciągu wielu stuleci, które osiągnęła nasza cywilizacja, wydarzyło się kilka ważnych rzeczy, które z perspektywy czasu są przełomowe. Przełom cywilizacyjny, kulturowy i szansa dla każdego z nas. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że to, co dziś dla nas oczywiste, było kiedyś pełną wiadomością. Co ważniejsze, zrewolucjonizowały świat i stanowiły konkretne kamienie milowe rozwoju. Nie ma wątpliwości, że Gutenberg wynalazł druk ruchomych czcionek, kamień milowy w naszej cywilizacji. Wcześniej wszystkie dokumenty, książki i wszelka korespondencja były wykonywane ręcznie. Prototypy były również reprodukowane ręcznie. Ta książka jest absolutnie wyjątkowa i inna, a dorównuje jej nawet kilka wiosek. Książki były kopiowane przez tzw. skrybów, duchownych, którzy potrafili czytać i pisać. W akademiku przepisują i przepisują książki. To głównie Biblia. Umiejętność czytania i pisania jest rzadka i może ją czytać tylko kilka osób, osoby zakonne i księża. Wśród zwykłych ludzi historie są przekazywane ustnie, z pokolenia na pokolenie, opowiadając sobie nawzajem historie. Niektóre z nich, choć jeszcze nie napisane, są nadal obecne w naszych czasach i stanowią fundament kultury, w której dorastaliśmy. Oczywiście przekaz słowny historii sprawia, że ​​każdy może coś dodać do historii, nadać jej trochę koloru. Wtedy powstał rodzaj martwego połączenia, a historie, które znamy dzisiaj, niekoniecznie są podobne do tych, które faktycznie krążyły kilka lat temu.

Wynalezienie ruchomej czcionki i nauka czytania, historia polskich czytelników i miłośników książek

Historia drukarstwa na świecie
Historia drukarstwa na świecie

Dlatego wynalezienie ruchomej czcionki było absolutnym przełomem w sposobie reprodukcji, ponieważ za pomocą matrycy dowolny tekst można było wielokrotnie łączyć i powielać. W rezultacie oszczędza się znaczną ilość czasu i pracy. Wpłynęło to również na popularność książek, a przynajmniej gazet, powieści ukazywały się epizodami nawet w XIX wieku, kiedy publiczność nie mogła sobie pozwolić na książki, a czytelnicy spragnieni nowych historii chcieli poznać dalsze losy interesujących ich historii. Analfabetyzm od dawna stanowi problem w społeczeństwie. Analfabetyzm pozostał problemem w XX wieku, ponieważ wielu ludzi nie potrafiło czytać i pisać. Jednak powojenny obowiązek szkolny pozwalał także ludziom ze wsi nauczyć się czytać, pisać i liczyć. W drugiej połowie XX wieku zaczęła się też upowszechniać literatura. Na rynku jest więcej książek, ale wśród samych czytelników rośnie też zapotrzebowanie na czytanie. W pewnym sensie mamy do czynienia z drukiem offsetowym. Ten rodzaj druku opiera się na transferze obrazu płaskiego. Został wynaleziony w XVIII wieku i później zyskał popularność.

Przejście z offsetu na technologię cyfrową – jaka jest różnica, a co jest bardziej opłacalne?

Wraz z nadejściem komputeryzacji i cyfryzacji jest coraz mniej powrotu do druku offsetowego, ponieważ gdy chcemy coś wydrukować szybko iw ograniczonych ilościach, to druk cyfrowy jest bardziej lukratywną opcją. Druk offsetowy jest nadal w użyciu, a duże drukarnie mogą korzystać z tej metody. Przydaje się, gdy chcemy powielić dużo materiału. Jednak dzisiaj nie drukujemy na taką skalę jak kilka lat temu. Wiele osób woli kopie elektroniczne – foldery, książki, a nawet materiały reklamowe. W efekcie druk cyfrowy okazał się bardziej opłacalny, szybszy i łatwiejszy w obsłudze. Każdy z nas może drukować cyfrowo, mamy drukarkę między naszymi czterema ścianami, a urządzenie, na którym mamy plik w formie elektronicznej, gotowy do druku.

Zobacz koniecznie:

Druk cyfrowy – co o nim wiemy dzisiaj? Jak to się dzisiaj stało, że pomiędzy czterema ścianami każdy mógł mieć swoją małą drukarnię?

Możemy drukować cyfrowo sami bez specjalnej znajomości druku lub technologii druku. Bardzo powszechnym połączeniem w wielu domach jest komputer z drukarką. Kiedyś było to połączenie kablowe, dziś mamy do czynienia z urządzeniami wielofunkcyjnymi i łączeniem przez sieć. Druk cyfrowy rozpoczyna się od przesłania z nośnika informacji, które chcemy wydrukować, miejsca i rozmiaru wydruku. Tak więc nasza cywilizacja przeszła długą drogę do miejsca, w którym jest dzisiaj. Warto jednak zauważyć, że gdyby nie poprzednie rewizje książek, wynalezienie druku ruchomego i druku offsetowego, nie wiemy, jak potoczyłaby się dzisiaj historia.