MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Fotowoltaika- oszczędność i ekologia

Fotowoltaika – oszczędność i ekologia

W obecnym czasie widok paneli fotowoltaicznych na dachach budynków oraz gruntach w każdym zakątku Polski stał się naturalnym elementem krajobrazowym. Warto zaznaczyć, iż rosnąca z roku na rok popularność odnawialnych źródeł energii, a szczególnie fotowoltaiki znajduje duże odzwierciedlenie w zainteresowaniu usługami, które świadczą firmy fotowoltaiczne. W poniższym artykule dowiesz się jakie korzyści zapewnia energia pochodząca prosto ze słońca!

Fotowoltaika – Twój własny, darmowy prąd

Fotowoltaika- oszczędność i ekologia

W dzisiejszych czasach, w dobie bardzo wielu zagrożeń dotyczących środowiska naturalnego, OZE są jedną z najnowszych technologii, które znajdują zastosowanie zarówno w indywidualnych gospodarstwach domowych jak i firmach czy instytucjach. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne, przede wszystkim ze względu na niskie koszty oraz niezwykłą funkcjonalność instalacji. Dzięki ich wykorzystaniu możesz pozyskiwać darmowy prąd prosto ze słońca! Czy wiesz, że fotowoltaika w Polsce rozwija się w coraz szybszym tempie? Bowiem Polska jest jednym z najbardziej dynamicznych i prosperujących rynków w Europie, co tym samym przekłada się na znaczny wzrost sprzedaży paneli fotowoltaicznych, inwerterów a także innych urządzeń. Co istotne, poprzez przeprowadzenie instalacji fotowoltaicznej uzyskujesz niezależność energetyczną na wiele lat! Inwestując w panele fotowoltaiczne otrzymujesz niewątpliwą oszczędność w kwestii kosztów związanych z zużyciem energii!

Montaż paneli fotowoltaicznych

Należy podkreślić, że panele słoneczne nazywane również modułami mogą zostać zamontowane zarówno na dachu budynku jak i na gruncie, jednak zaleca się aby umieszczać je w miejscach jak najmniej zacienionych, a całą instalację skierować w stronę południową. Jest to istotne, gdyż umiarkowanie wysokie nasłonecznienie, które występuje w Polsce jest na tyle wystarczające, iż możesz produkować własną energię! W przypadku nadwyżki doskonałym rozwiązaniem jest możliwość odprowadzenia jej do ogólnej sieci.

Polecamy również:

Nowoczesna i inteligentna energia słoneczna- duża wygoda i komfort

Choć wielu osobom wydaje się, że produkowanie własnego prądu jest bardzo skomplikowane, to nie jest to do końca prawdą, bowiem energia pochodząca ze słońca może być przetwarzana w bardzo łatwy sposób, dlatego każdy właściciel domu bez wyjątku może stać się producentem oraz konsumentem darmowej energii. Należy jednak pamiętać, iż aby tak się stało trzeba zainwestować w odnawialne źródła energii jakimi są panele fotowoltaiczne, istotne jest aby dopasować je pod względem mocy oraz innych równie ważnych parametrów do danego budynku! Panele, które są zamontowane na dachu lub gruncie pobierają energię ze słońca, powinieneś wiedzieć, że jest to prąd stały, który wymaga przetworzenia na prąd zmienny. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest inwerter nazywany także falownikiem, który może zostać zamontowany w piwnicy. Obecna nowoczesna technologia jest bardzo wygodna i komfortowa w użytkowaniu, gdyż stosowane technologie są w znacznym stopniu zautomatyzowane, co pozwala na zdalne ich monitorowanie, zarówno w komputerze jak i w specjalnej aplikacji. 

Sprawdź również:

Fotowoltaika – dotacje

W ostatnim czasie cała Unia Europejska jest bardzo mocno zaangażowana w reklamowanie odnawialnych źródeł energii, aktualnie działa bardzo wiele specjalnych programów, które mają na celu wsparcie gospodarstw pragnących zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego, które służy sfinansowaniu inwestycji zarówno na potrzeby domu jak i biura lub gospodarstwa rolnego. Warto dodać iż fotowoltaika jest bardzo podobna do innych OZE takich jak:

  • pompy ciepła
  • farmy wiatrowe
  • oraz wymiana starych pieców.

Fotowoltaika znajduje się obecnie w wielu programach, które realizowane i wspierane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej! Należy pamiętać, iż koszt przeprowadzenia instalacji jest uzależniony od wielkości, mocy oraz jakości, średnio wynosi około kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak decydując się na panele słoneczne, już na samym początku możesz skorzystać z dotacji w ramach działającego programu “Mój Prąd” w wysokości 5 tysięcy złotych. Oprócz podstawowych programów można również skorzystać ze specjalnych dopłat dla rolników oraz kredytów i pożyczek, przeznaczonych na ten cel. Dzisiaj inwestycja w fotowoltaikę jest naprawdę bardzo przyszłościowa i opłacalna!

Instalacja fotowoltaiczna – oszczędność i ekologia

Technologia odnawialnych źródeł energii jest również inteligentną energią, która ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Należy mieć na uwadze, że głównym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na środowisko jest wykorzystanie paliw stałych, dlatego tym bardziej zaleca się aby stawiać na nowoczesne rozwiązania jakimi są panele fotowoltaiczne! Ich instalacja na dachu lub gruncie nie przyczynia się do nadmiernej eksploatacji środowiska klimatycznego, dobrze przeprowadzony montaż odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu w domu. Jest to inwestycja, która nie tylko pozytywnie działa na klimat, ale także niesie ze sobą dużą oszczędność, sam koszt instalacji zwraca się w bardzo krótkim czasie. Fotowoltaika jest obecnie strategicznym kierunkiem rozwoju, który obrany jest przez wszystkie kraje na całym świecie, a szczególnie przez kraje w Europie!