MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Fotografia-ślubna

Zatrzymaj najpiękniejsze momenty – ślubna fotografia w pigułce

Wybór odpowiedniego fotografa ślubnego to nie lada wyzwanie. W końcu od tej jednej osoby mają zależeć niemal wszystkie nasze pamiątki z tego dnia, które będą przeglądane przez Nie tylko nas, ale także nasze dzieci czy też rodziny. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań i chowania zdjęć na dnie szafy, warto przygotować się do wyboru fotografa w odpowiedni sposób. Pomocne przy jego wyborze może być skonsultowanie się ze znajomymi i osobami, które mają już ślub za sobą. Być może mają oni wciąż kontakt do sprawdzonej osoby, która wykonała na ich ślubie fenomenalne zdjęcia. Warto wtedy zdecydować się na rozmowę z takim fotografem z polecenia. Nie zawsze, ale często zostają oni zatrudnieni także i na naszym ślubie.

Wybranie fotografa ślubnego

Fotografia-ślubna
Fotografia ślubna

Najczęściej kwestia decydującą o wybraniu fotografa ślubnego jest jego portfolio. To właśnie na podstawie zdjęć wykonywanych na innych uroczystościach decydujemy się na to, jak mają wyglądać nasze fotografie ślubne. Jedne portfolio nie zrobi na nas żadnego wrażenia lub uznamy je za wręcz słabe, natomiast inne może zachwycić nas do szaleństwa, tak, że będziemy chcieli dzwonić do fotografa z rezerwacją terminu nawet o północy. Z tą decyzja warto jednak poczekać, ponieważ istnieją pewne kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy przeglądania portfolio, aby nie dać się wpuścić w przysłowiowe maliny.

Miejsce wykonania fotografii

To zazwyczaj miejsce wykonywania fotografii ślubnych ma ogromne znaczenie, a nie umiejętności czy też sam sprzęt fotografa. Zaczynając od początku, zdjęcia z przygotowań do ślubu, które wykonywane są w zwykłych domach czy też mieszkaniach z pewnością nikogo nie zachwycają. Jednak uwagę przyciągają fotografie ślubne wykonywane w pięknie urządzonych przestrzeniach, ze stylowym wystrojem, jasnymi ścianami i meblami w klasycznym stylu. O ile ujęcia to zasługa faktycznie fotografa, o tyle nie jest on w stanie zrobić praktycznie nic z tłem, jakie otacza parę młoda, dlatego, jeśli decydujemy się na rozpoczęcie sesji już w momencie przygotowań, warto przenieść je do wnętrza, które jest przyjemne dla obiektywu aparatu. Wtedy możemy mieć niemal pewność, że fotografie ślubne wykonane na tym etapie będą perfekcyjne.

Fotografia ślubna – zdjęcia z kościoła

Zdjęcia z kościoła to kolejny etap, który można spotkać w portfolio fotografów ślubnych. Najczęściej widoczne są na nich monumentalne katedry i piękne zabytkowe kościoły, których ujęcia zapierają dech w piersiach. O ile ogólnie fotografia sakralna nie jest łatwym zadaniem to wygląd samego kościoła i jego wystrój jest bardzo pomocny, przy uzyskaniu bajecznych fotografii ślubnych niczym z najpiękniejszych filmów. Dlatego warto także wziąć te kwestie pod uwagę, gdyż nigdy mały kameralny kościółek nie będzie mógł dorównać na fotografiach katedrom i bazyliką. Choćby sam fotograf stanął na głowie, nie wykona on swoich najlepszych ujęć w słabym oświetleniu i kościele, który sam w sobie nie ma uroku.

Fotografie samej imprezy weselnej to kolejny temat rzeka. Pomieszczenie, które wytworne jest jako sala weselna powinno być odpowiednio oświetlone, profesjonalni fotografowie, niekiedy wykonują kilka zdjęć ślubnych i podpowiadają, jak rozmieścić światło, aby wszystko wyglądało perfekcyjnie. Po prostu najpewniejszym rozwiązaniem jest dołożenie dopasowane stylistycznie do stylu wesela oświetlenia, które rozpraszać będzie krawędzie mebli i doskonale prezentować się na zdjęciach. Rustykalne wesela to idealny klimat dla świetlistych girland i lampionów, natomiast te w bardziej nowoczesnym klimacie, będą wyglądały dość dobrze z oświetleniem a’la disco.

Fotoksiążki i albumy

Wszystkie powyższe kwestie sugerują jedno, aby dobierać fotografów pod swoje upodobania oraz to, co możemy im zaoferować w postaci miejsc, gdzie zostaną wykonywane fotografie ślubne. Warto te kwestie omówić na spotkaniu w cztery oczy i skonfrontować podejście samego fotografa do danych lokalizacji. Często może on podpowiedzieć rozwiązania, które nam laikom nie przyszłyby nigdy do głowy. Nie warto także podejmować decyzji o fotografie ślubnym na podstawie tylko i wyłącznie ceny oraz zakresu usług, jakie on świadczy. Należy pamiętać, że takie elementy jak fotoksiążka czy też album ze zdjęciami, czy odbitki, można wykonać samodzielnie po ślubie, jednak kolejnych lepszych zdjęć, nie da się już wykonać, bo ślub się już odbył i jak to mówią po ptakach. Dlatego tak ważną kwestia, jeśli chodzi o fotografie ślubną jest zainwestowanie odpowiedniego budżetu. W końcu nikt nie oszczędza na Sali ani na sukni ślubnej, dlaczego więc robione jest to na fotografie. Osoba ta odpowiada za najbardziej trwałe pamiątki. Możecie się założyć, że po roku nikt nie będzie pamiętał złotych zdobień na talerzach, jednak każdy wypomni ewentualne niedoskonałe zdjęcie, jakie otrzyma z waszego wesela. Dlatego warto postarać się i zainwestować we wspomnienia.