MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Klimatyzacja do domu – rodzaje, na co zwrócić uwagę

Klimatyzacja do domu – rodzaje, na co zwrócić uwagę. Wśród klimatyzatorów do domu najbardziej popularny jest system split i multisplit. Podzielony system składa się z jednostek zewnętrznych (skraplacz) i wewnętrznych (parownik), z których jedna znajduje się w pomieszczeniu i faktycznie chłodzi powietrze, a druga jest instalowana za oknem. Klimatyzacja dla domu split nie przekracza 24-35 decybeli, ponieważ jednostka generująca hałas znajduje się na zewnątrz. Inne rodzaje klimatyzacji do domu: podłogowe, kasetowe, kanałowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzację do domu? 

 

W klimatyzatorze najważniejsza jest jego mocy. Im mocniejszy jest klimatyzator, tym głośniejsza jest jego jednostka wewnętrzna. Według rodzaju jednostki wewnętrznej klimatyzatory są podzielone na ścienne i podłogowo-sufitowe. Wybierając systemy podzielone spilt (wewnętrzne i zewnętrzne), należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak objętość pomieszczenia, materiał ścian, liczba osób w pokoju itp. Wybór klimatyzacji do domu nie jest zbyt prosty. Często specjaliści montujący takie urządzenia doradzają, które urządzenie wybrać, z jaką mocą. Oczywiście można kupić sprzęt o wyraźnie niższej mocy jest on tańszy, ale zakup może być stratą pieniędzy, ponieważ nieodpowiedni sprzęt nie jest w stanie pełnić przypisanych mu funkcji, to znaczy nie jest w stanie schłodzić pomieszczenia do wymaganej temperatury. Do chwili obecnej produkowane są dwa typy klimatyzatorów: falowniki i konwencjonalne. Opłacalne systemy inwerterowe dokładnie utrzymują ustawione parametry temperatury i zużywają około jedną trzecią mniej energii elektrycznej niż konwencjonalne urządzenia, jednak taki sprzęt jest bardziej wymagający przy stabilnym napięciu i jest dość drogi, dlatego przy ograniczonym budżecie zalecany jest wybór konwencjonalnego systemu. Jeśli budżet nie jest ograniczony, a chce się ustawić najbardziej cichy i ekonomiczny klimatyzator, odpowiedni jest ciebie system z falownikiem.

Rodzaje klimatyzacji do domu

  • System split – konstrukcja z jednostkami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Charakteryzują się niskim poziomem hałasu, dodatkowym sterowaniem za pomocą pilota, obecnością wyświetlacza, możliwością dostrajania i programowania wysokości temperatury i innymi zaletami. Systemy Split to jedna z najwygodniejszych opcji klimatyzacji do domu.
  • Multi Split – takie same jak systemy split, ale z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Jeśli trzeba osobno wyregulować temperaturę dla każdego pomieszczenia, idealnym rozwiązaniem będzie model wielosystemowy. Podział split i multisplit, ze wszystkimi ich zaletami, jest dość skomplikowany w instalacji, dlatego należy wcześniej zapoznać się z materiałami i instrukcjami instalacji.
  • Kanałowy – instalowany bezpośrednio w kanałach wentylacyjnych.Ten rodzaj urządzenia nie jest zbyt popularny, ponieważ jest trudny w instalacji i utrzymaniu, a także jest dość drogi. Zaletą klimatyzatora kanałowego jest jego niewidoczność. Kaseta montowana jest pod sufitem podwieszanym. Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje instalacja klimatyzatora tego typu w mieszkaniu, zależy w dużej mierze od parametrów sufitu, a nie od urządzenia.
  • Mobilny – w takim klimatyzatorze wszystkie elementy są montowane w jednej obudowie, którą można swobodnie przenosić z pokoju do pokoju. W przeciwieństwie do systemu okiennego, ta konstrukcja może nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać powietrze, a także jest kontrolowana za pomocą pilota.

Tryby i funkcje klimatyzacji do domu

  Zastanawiając się, jak wybrać klimatyzację do domu, należy pamiętać, że w większości przypadków urządzenia klasy premium i urządzenia klasy ekonomicznej mają prawie takie same zestawy funkcji. Niezależnie od kategorii cenowej, klimatyzatory domowe wykonują ogrzewanie, chłodzenie i oczyszczanie powietrza, a także mają tryb wentylacji i zdalne sterowanie. Jednak niektóre modele klimatyzatorów mogą również wykonywać następujące dodatkowe funkcje:

  • Wybór kierunku przepływu powietrza.
  • Kontrola przepływu powietrza i regulacja jego kierunku.

Myśląc o tym, jak wybrać klimatyzator, należy wziąć pod uwagę tę funkcję: gwarantuje ona brak przeciągów w domu. Po zakupie sprzętu z tą opcją będzie można skierować zimne powietrze w górę, a nie na domowników w pokoju. Właściwie dobrany klimatyzator domowy pomoże zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu: urządzenie z tą funkcją usuwa wilgoć kondensacyjną za pomocą rur drenażowych. Ważne jest, aby w trybie drenażu temperatura zmieniała się nie więcej niż o 1 ° C. Intensywne oczyszczanie powietrza. Jeśli chce się wybrać klimatyzację do swojego domu, która wykona szczególnie dokładne oczyszczanie, trzeba zwrócić uwagę na sprzęt z wielostopniowym systemem filtracji. Taki sprzęt może wychwytywać cząstki o wielkości do 0,01 mikrona. Wiele klimatyzatorów  jest wyposażonych w filtry do usuwania nieprzyjemnych zapachów, wirusów i bakterii, filtry antyalergiczne, system jonizacji powietrza itp. Automatyczna kontrola. Wybierając klimatyzator z tą funkcją, nie tracić się czasu na przełączanie trybów pracy (ogrzewanie, odwadnianie lub chłodzenie). Wszystkie sygnały sterujące podawane są automatycznie na podstawie danych otrzymywanych przez specjalne czujniki.