MCE – moje centrum edukacji

Edukacja na wysokim poziomie.

Domy drewniane

Izolacja drewnianych domów od A do Z

Domy drewniane z bali cieszą się rosnącą popularnością, choć wciąż jest wiele osób, które nie są przekonane do tego, czy drewno będzie w stanie zapewnić taki sam komfort użytkowania jak dom murowany. Tak jak w przypadku domów tradycyjnych, tak i w domach drewnianych kluczowe znaczenie ma budulec i precyzja montażu. Źle zbudowany dom drewniany jest podatny na gnicie, pojawienie się grzyba i pleśni. Zastosowanie materiałów gorszej jakości może sprawić, że izolacja nie będzie poprawnie funkcjonować i domownicy będą zmuszeni o wiele intensywniej ogrzewać wnętrze. Jak się przestrzec przed takimi problemami?

 

Domy drewniane a izolacyjność cieplna

Domy drewniane
Budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl

 

Domy drewniane z bali mogą być budowane z dwóch rodzajów bali. Wybrać możemy, albo bale ręcznie ociosane na placu budowy albo wycięte w fabryce (mogą być wycięte na kształt prostokąta lub okrągłe). Sposób wycinania bali zależy w dużej mierze od projektu domu, naszych preferencji estetycznych.

Jeśli planujemy mieszkać przez cały rok w domu drewnianym, samo drewno nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia izolacyjnego (nawet w przypadku, gdy zastosujemy bale o średnicy 30 cm). Ściany z bali drzew iglastych mają o wiele niższy współczynnik oporu cieplnego niż tradycyjne ściany murowane. To sprawia, że wymagana jest dodatkowo izolacja. Jednak z drugiej strony bale z litego drewna mogą magazynować ciepło w czasie dnia, które zostanie później uwolnione w nocy. Dobrej jakość, nowoczesna izolacja może wspomóc naturalne właściwości drewna. Wśród najpopularniejszych materiałów izolacyjnych wyróżnić należy wełnę mineralną,  poliuretan, styropian czy nowoczesną folię termoizolacyjną.

 

Domy drewniane a przenikanie powietrza

 

Przenikanie powietrza do wnętrza domu poprzez bale drewniane to problem, który związany jest z rodzajem bali zastosowanych w konstrukcji budynku. Kluczowym czynnikiem jest wilgotność drewna. Bale „zielone” to bale, których wilgotność przekracza 20% są bardziej narażone na pękanie oraz w konsekwencji, przenikanie powietrza do wnętrza konstrukcji. Dzieje się tak dlatego, że drewno po montażu na placu budowy będzie stopniowo wysychać poniżej 20% wilgotności. Oznacza to, że w przeciągu kilku lat bale będą się kurczyć i pękać, a to spowoduje powstanie szczelin, które mogą powodować problemy z ogrzewaniem pomieszczeń.

Jednym z najwygodniejszych sposobów, aby zapobiec temu problemowi jest wykorzystanie w budowie domu bali sezonowanych przez kilka lat (specjaliści twierdzą, że najlepsze są bale sezonowane około dziesięciu lat). Nie bez znaczenie jest równie gatunek zastosowanego drewna. Niektóre gatunki drzew stanowią lepszy budulec, inne gorszy. Wśród dobrych budulców możemy wyróżnić cedr, świerk i sosnę. Najgorszym materiałem do budowy domu z drewna jest modrzew (bardzo wysoki stopień wilgotności).

Jednak, nawet jeśli w naszym domu drewnianym zastosowano drewno niesezonowane z gatunku drzew wilgotnych, kurczących się, to zawsze możemy skorzystać z fachowych, nowoczesnych preparatów służących do uszczelniania drewna. Dodatkowo system montażu domów drewnianych jest obecnie oparty na systemie dociskowym, który pomaga zminimalizować powstawanie szczelin. Innym sposobem radzenia sobie z balami „zielonymi”, które zawierają znaczną ilość wilgoci, to tzw. „nacięcia kontrolowane”, których zadaniem jest ograniczenie pękania bali podczas wysychania.

 

Uszczelnianie ścian w domu drewnianym z bali

 

W przypadku ścian oddzielających pomieszczenie ogrzewane od zewnętrznej przestrzeni, we wewnątrz drewnianej frezy stosuje się specjalne uszczelnienie, które zapobiega przenikaniu wilgoci i powietrza. Dodatkowo pomiędzy połączonymi balami umieszcza się specjalne uszczelki.

Do uszczelniania używa się materiałów takich, jak: gąbki z zamkniętymi komórkami, gąbki gumowe z silikonem, syntetyczny kauczuk lub innego rodzaju gąbki z naturalnych materiałów. Wybór uszczelek zależy w dużej mierze od projektu i sposobu łączenia drewna ze sobą. Warto dodać, że prawidłowo zamontowane uszczelki nie będą widoczne, więc nie zaburzą estetycznego wyglądu domu drewnianego. Jednocześnie stosowanie uszczelek również wewnątrz budynku pełni funkcje izolacji akustycznej.

 

Domy drewniane a wilgoć

 

Drewno jest specyficznym budulcem, który musi być odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, która może doprowadzić do rozwoju insektów i zniszczeniem drewna. Najniebezpieczniejsza jest wilgoć i woda, która nazbierała się zimą, ponieważ przymrozek może doprowadzić do zamrożenia wody wewnątrz. Dlatego też podczas budowy domów drewnianych stosuje się impregnaty, których zadaniem jest zabezpieczenie drewna przed dostaniem się wody do jego wnętrza. Tego typu zabiegi nie są jednorazowe i muszą być powtarzane co kilka lat. Dodatkowo ważne jest, aby projekt domu drewnianego https://domyhbe.pl/pl/projekty uwzględniał odpowiedni system odprowadzania wody (szerokie okapy, system rynien, rur spustowych).